10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Romanowski o przestępstwach seksualnych wśród patocelebrytów: Polacy zaczynają to dostrzegać

- Dobrze, że uwaga opinii publicznej może skupić się również na tych środowiskach, które w pewnym sensie były poza obszarem zainteresowania w poprzednich latach w kontekście przestępstw seksualnych wobec dzieci - powiedział w piątek wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. Polityk zaznaczył, że problem ten dotyczy wszystkich środowisk, a rząd wprowadza konkretną strategię, która go ukróci.

Marcin Romanowski
Marcin Romanowski
Gazeta Polska

W Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie w piątek odbyła się konferencja ekspercka poświęcona wdrażaniu polskiej strategia walki z przemocą seksualną wobec dzieci.

Wiceminister Romanowski przemawiając do uczestników tej konferencji przypomniał, że przed miesiącem - 17 października - rząd przyjął Krajowy Plan Przeciwdziałania Przestępstwom Przeciwko Wolności Seksualnej i Obyczajności na Szkodę Małoletnich na lata 2023-2026.

"To była ważna i przełomowa decyzja, potrzebna i oczekiwana. Na ten plan czekaliśmy wiele lat. (...) Niezależnie od tego, kto będzie sprawował rządy, będzie zobowiązany do tego, aby ten plan realizować i kolejne plany przygotowywać"

– zaznaczył Romanowski.

Jak informowano przyjęty Plan ma zapewnić kompleksowe wzmocnienie systemu ochrony przed przestępstwami seksualnymi m.in. poprzez skoordynowaną analizę zagrożeń przestępczością seksualną, programy edukacyjne dla różnych grup społecznych - np. młodzieży, rodziców i nauczycieli - szkolenia dotyczące rozpoznawania symptomów krzywdzenia dzieci, udzielania im pomocy i wsparcia, wzmocnienie kompetencji oraz specjalizacja funkcjonariuszy organów ścigania, sędziów i prokuratorów.

Nowa strategia walki 

Rządowa strategia - jak przekazano - zakłada także utworzenie bazy danych, która ułatwi wykrywanie zakazanych treści, np. w internecie, kompleksowe wsparcie dla ofiar przestępstw seksualnych oraz ich rodzin, wzmocnienie działań terapeutycznych i profilaktycznych, działania mające na celu ujawnianie przestępstw seksualnych wobec dzieci oraz poszanowanie prywatności i godności osób pokrzywdzonych poprzez etyczny przekaz medialny.

Strategia jest powiązana z przygotowaną w bieżącym roku i uchwaloną w lipcu br. nowelizacją Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, nazwaną "ustawą Kamilka", gdyż projekt skierowano do Sejmu po tragicznej śmierci ośmioletniego Kamilka z Częstochowy, który został zakatowany przez swojego ojczyma. Zmiany przewidziały m.in. wdrożenie procedury tzw. Serious Case Review. Chodzi o obowiązek analiz najpoważniejszych przypadków przemocy wobec najmłodszych.

Ustawa dała też podstawę do powołania Zespołu do Spraw Ochrony Małoletnich. W jego skład będą wchodzić m.in. przedstawiciele instytucji rządowych (m.in. Krajowej Rady Kuratorów), środowisk naukowych, organizacji pozarządowych, kościołów i związków wyznaniowych. "Aktualnie trwa procedura powoływania składu tego zespołu" - zaznaczył wiceminister.

"Ustawa wspólnie z Planem tworzą zręby systemu ochrony dzieci przed przemocą i przestępstwami na tle seksualnym"

– wskazał Romanowski.

 

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Ministerstwo Sprawiedliwości #pedofilia #przestępstwa seksualne