Uczestnicy spotkania z królem to członkowie krakowskiej społeczności żydowskiej, wśród nich ocalali: Zofia Radzikowska, Bernard Offen i Ryszard Orowski, którego Karol, jako Książę Walii, poznał 23 lata temu podczas swojej drugiej wizyty w Polsce. Zwiedzanie wówczas krakowskiego Kazimierza, spotkanie z Żydami, którzy przeżyli II wojnę światową, wywarły na następcy tronu głębokie wrażenie i stały się inspiracją do powstania Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie.
Podczas dzisiejszego spotkania z monarchą są obecni przewodniczący World Jewish Relief (WJR) Maurice Helfgott i dyrektor generalny Centrum Społeczności Żydowskiej (ang. Jewish Community Centre, JCC) Jonathan Ornstein, a także prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.
To pierwsza wizyta Karola III nad Wisłą po objęciu tronu w 2022 r. Wcześniej, jako Książę Walii, czterokrotnie odwiedzał Polskę, w tym trzykrotnie Kraków - w 1993, 2002 i 2008 roku.
Po wizycie w 2002 r. objął patronat nad Centrum Społeczności Żydowskiej, projektem realizowanym w Wielkiej Brytanii przez World Jewish Relief (WJR). Książę pomagał organizacji m.in. w zbiórce funduszy. Kiedy po sześciu latach wraz z żoną Kamilą ponownie odwiedził Kraków, osobiście otworzył Centrum Społeczności Żydowskiej na Kazimierzu. Podczas uroczystości - powitany przez naczelnego Rabina Polski Michaela Shudricha - przybił na drzwiach budynku tradycyjną mezuzę. Jest także patronem budynku.
Głównym celem wizyty brytyjskiego monarchy w Polsce jest udział w 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Obecność Karola III na uroczystościach w Oświęcimiu potwierdził w połowie stycznia Pałac Buckingham. Wydarzenie zorganizowane na terenie obozu jest obchodzone jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 r.
Na marginesie poniedziałkowych uroczystości bilateralne spotkanie z królem Wielkiej Brytanii odbędzie prezydent Andrzej Duda.