Części i podzespoły najnowszych mercedesów, audi i fordów skradzionych w Wielkiej Brytanii znaleźli policjanci CBŚP na terenie województwa podlaskiego. Auta trafiały do dziupli samochodowej, a następnie, po zdemontowaniu i usunięciu cech identyfikacyjnych, sprzedawano je na części. Zatrzymany mężczyzna usłyszał zarzuty paserstwa dziesięciu samochodów o łącznej wartości 2 milionów złotych.
Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji w Białymstoku zlikwidowali dziuplę samochodową ukrytą w kompleksie leśnym. Śledczy znaleźli w niej mnóstwo części i podzespołów pochodzących głównie z mercedesów, ale znajdowały się tam także elementy od audi, BMW i forda. Jak się okazało, były to w większości nowe samochody. Najstarsze auto, którego elementy znaleziono, miało zaledwie sześć lat.
Z ustaleń policjantów wynika, że do dziupli wjeżdżały luksusowe auta, pochodzące z kradzieży na terenie Wielkiej Brytanii. Po usunięciu cech identyfikacyjnych były one demontowane na części i sprzedawane, między innymi za pośrednictwem portali internetowych. Dzięki współpracy ze specjalistami z dziedziny identyfikacji pojazdów Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie ustalono numery identyfikacyjne siedmiu mercedesów, audi, BMW oraz forda.
Funkcjonariusze, udowadniając niezgodne z prawem pochodzenie elementów samochodowych uniemożliwili ich sprzedaż, a w efekcie nielegalny zarobek.
Podczas prowadzonych działań policjanci CBŚP zatrzymali mężczyznę, któremu w Prokuraturze Rejonowej w Białymstoku przedstawiono zarzuty paserstwa dziesięciu samochodów o łącznej wartości 2 milionów złotych. Na podstawie zebranego materiału dowodowego sąd zastosował wobec zatrzymanego tymczasowy areszt na trzy miesiące.
Policyjna akcja była poprzedzona wielomiesięczną pracą operacyjną. Wszystkie czynności funkcjonariusze wykonują pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Białymstoku. Sprawa ma charakter rozwojowy i śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.