Inicjatywa NewPastoral wpisuje się w nauczanie i postulaty formułowanych przez ostatnich papieży Jana Pawła II i papieża Franciszka – powiedział dzisiaj podczas konferencji prasowej w Warszawie delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz.
Dodał, że Jan Paweł II, mimo że nie jest autorem pojęcia nowa ewangelizacja, bo pierwszy użył go papież Paweł VI, to jednak rozwinął tę myśl podczas wizyty w Nowej Hucie i często do niego wracał podkreślając, że "Nowa ewangelizacja polega na głoszeniu tej samej treści, tzn. Ewangelii, która się nie zmienia, ale w inny sposób, nowym językiem, w sposób dostosowany do mentalności i oczekiwań adresatów Dobrej Nowiny".
#BpWieslawLechowicz @bpLechowicz: Będę kibicował inicjatywie #NewPastoral. To wyjście do ludzi, włączenie rodzin w życie Kościoła oraz towarzyszenie im. Ta forma nawiązuje do życia pierwszych chrześcijan, wychodzi też na przeciw wiernym żyjącym za granicą. pic.twitter.com/4Pa3lL01UZ
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) October 1, 2019
- NewPastoral z całą pewnością jest inicjatywą, która próbuje w nowy sposób głosić treści zawarte w Ewangelii. Wychodzi również naprzeciw postulatowi papieża Franciszka, który czasami posługuje się pojęciem "nawrócenie pastoralne", chyba w sposób najbardziej kompletny
– podkreślił bp Lechowicz. Dodał, że papież Franciszek prosi, żeby się "nie bać, żeby nie być niczym skrępowanym, żeby próbować podejmować nowe inicjatywy, które będą wpisywać się w misję Kościoła".
Zdaniem biskupa Lechowicza NewPastoral jest nową inicjatywą, która pojawiła się w głowie rektora Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Bogusława Brzysia wcześniej, niż papież Franciszek o tym napisał.
- Papież Franciszek w adhortacji apostolskiej "Evangelii gaudium" wymienia, na czym polega nawrócenie pastoralne, tzn. "podjąć inicjatywę, czyli wyjść, następnie włączyć się, towarzyszyć, przynosić owoce i świętować. Sądzę, że inicjatywa NewPastoral doskonale odpowiada poszczególnym postulatom pastoralnego nawrócenia
– zaznaczył bp Lechowicz. Dodał, że NewPastoral nawiązuje do życia pierwszych chrześcijan, którzy nie mogli spotykać się w kościołach i publicznie wyznawać wiarę. Stąd też spotykali się w domach, które często nazywano ecloziola, czyli kościoły domowe, w których się modlili i rozważali słowo Boże.
Rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Bogusław Brzyś podkreślił, że projekt "Nawrócenie duszpasterskie w parafii" odwołuje się w pierwszym rzędzie do wezwania do nowej ewangelizacji, jakie św. Jan Paweł II pozostawił Kościołowi na trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa.
- W Krakowie, 9 czerwca 1979 r., w czasie swojej pierwszej pielgrzymki do ojczyzny mówił: "Otrzymaliśmy znak, że na progu nowego tysiąclecia – w te nowe czasy i nowe warunki wchodzi na nowo Ewangelia, że rozpoczyna się nowa ewangelizacja, jak gdyby druga, a przecież ta sama co pierwsza". Następnie, kontynuując tę myśl w adhortacji "Pastores dabo vobis" (1992) papież napisał: "realizacja naczelnego zadania duszpasterskiego, jakim jest nowa ewangelizacja, obejmująca cały Lud Boży i domagająca się nowej gorliwości, nowych metod i nowego sposobu głoszenia i dawania świadectwa Ewangelii, dziś zwłaszcza potrzebuje kapłanów, którzy bezwzględnie i w pełni przeżywają tajemnicę Chrystusa i potrafią wypracować nowy styl życia duszpasterskiego, w głębokiej jedności z papieżem, biskupami i z innymi kapłanami oraz w owocnej współpracy z wiernymi świeckim"
– przypomniał ks. Brzyś.
Ks.JanBartoszek: #NewPastoral czyli projekt "Nawrócenie duszpasterskie w parafii" wspiera Komisja Duszpasterstwa #KEP. Więcej informacji na: https://t.co/sHI03M3JRn @newpastoral. pic.twitter.com/y1gGcxtrOY
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) October 1, 2019
Nawiązując do projektu NewPastoral ks. Brzyś wyjaśnił, że to nowa formuła duszpasterska – innowacyjny model małych parafialnych grup domowych.
- Przedsięwzięcie przypomina nieco spotkania w domach pierwszych chrześcijan. W NewPastoral uczestnicy oglądają filmy, czytają Pismo Święte i rozmawiają, np. o sensie cierpienia czy życiowego powołania. Spotkania odbywają się w przyjaznej domowej atmosferze
– dodał ks. Brzyś.
Podkreślił jednocześnie, że NewPastoral "nie jest konkurencją dla prowadzonych na terenie parafii wspólnot czy ruchów, ale jest dodatkową alternatywą dla świeckich, którzy często z życiem parafialnym nie mają wiele wspólnego". Dodał, że istotną częścią projektu jest strona internetowa newpastoral.net i aplikacja mobilna, skąd po zarejestrowaniu przez proboszcza można pobierać bezpłatnie przydatne podczas spotkań materiały wideo i konspekty.
Inicjatywa NewPastoral w obecnej formie istnieje w 220 parafiach zarejestrowanych w projekcie, w tym w stu parafiach w Polsce (600 zarejestrowanych grup). W NewPastoral uczestnicy modlą się, oglądają filmy, czytają Pismo Święte i rozmawiają. Spotkanie odbywa się w przyjaznej domowej atmosferze. Istotną częścią projektu jest strona internetowa newpastoral.net, skąd po zarejestrowaniu przez proboszcza pobierać można przydatne podczas spotkań materiały wideo i konspekty, które udostępniane są bezpłatnie. Formuła spotkała się z dużym zainteresowaniem w polskich parafiach. Stąd pomysł zorganizowania I Ogólnopolskiego Forum NewPastoral. Odbędzie się ono 5-6 października w parafii pw. NMP Królowej Polski w Niecieczy w diecezji tarnowskiej. Na jego hasło wybrano słowa: „Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich” (Mt 18, 20). W programie znalazły się m.in. modlitwy, konferencje, warsztaty i świadectwa, ale również czas na rozmowę i wymianę doświadczeń.