Jak komisje śledcze zdemaskowały głupotę polityków od ośmiu gwiazdek Czytaj więcej w GP!

"Każdy może ewangelizować". Co to jest NewPastoral?

Inicjatywa NewPastoral wpisuje się w nauczanie i postulaty formułowanych przez ostatnich papieży Jana Pawła II i papieża Franciszka – powiedział dzisiaj podczas konferencji prasowej w Warszawie delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz.

pixabay.com/CC0/congerdesign

Dodał, że Jan Paweł II, mimo że nie jest autorem pojęcia nowa ewangelizacja, bo pierwszy użył go papież Paweł VI, to jednak rozwinął tę myśl podczas wizyty w Nowej Hucie i często do niego wracał podkreślając, że "Nowa ewangelizacja polega na głoszeniu tej samej treści, tzn. Ewangelii, która się nie zmienia, ale w inny sposób, nowym językiem, w sposób dostosowany do mentalności i oczekiwań adresatów Dobrej Nowiny".

- NewPastoral z całą pewnością jest inicjatywą, która próbuje w nowy sposób głosić treści zawarte w Ewangelii. Wychodzi również naprzeciw postulatowi papieża Franciszka, który czasami posługuje się pojęciem "nawrócenie pastoralne", chyba w sposób najbardziej kompletny

 – podkreślił bp Lechowicz. Dodał, że papież Franciszek prosi, żeby się "nie bać, żeby nie być niczym skrępowanym, żeby próbować podejmować nowe inicjatywy, które będą wpisywać się w misję Kościoła".

Zdaniem biskupa Lechowicza NewPastoral jest nową inicjatywą, która pojawiła się w głowie rektora Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Bogusława Brzysia wcześniej, niż papież Franciszek o tym napisał.

- Papież Franciszek w adhortacji apostolskiej "Evangelii gaudium" wymienia, na czym polega nawrócenie pastoralne, tzn. "podjąć inicjatywę, czyli wyjść, następnie włączyć się, towarzyszyć, przynosić owoce i świętować. Sądzę, że inicjatywa NewPastoral doskonale odpowiada poszczególnym postulatom pastoralnego nawrócenia

– zaznaczył bp Lechowicz. Dodał, że NewPastoral nawiązuje do życia pierwszych chrześcijan, którzy nie mogli spotykać się w kościołach i publicznie wyznawać wiarę. Stąd też spotykali się w domach, które często nazywano ecloziola, czyli kościoły domowe, w których się modlili i rozważali słowo Boże.

Rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Bogusław Brzyś podkreślił, że projekt "Nawrócenie duszpasterskie w parafii" odwołuje się w pierwszym rzędzie do wezwania do nowej ewangelizacji, jakie św. Jan Paweł II pozostawił Kościołowi na trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa.

- W Krakowie, 9 czerwca 1979 r., w czasie swojej pierwszej pielgrzymki do ojczyzny mówił: "Otrzymaliśmy znak, że na progu nowego tysiąclecia – w te nowe czasy i nowe warunki wchodzi na nowo Ewangelia, że rozpoczyna się nowa ewangelizacja, jak gdyby druga, a przecież ta sama co pierwsza". Następnie, kontynuując tę myśl w adhortacji "Pastores dabo vobis" (1992) papież napisał: "realizacja naczelnego zadania duszpasterskiego, jakim jest nowa ewangelizacja, obejmująca cały Lud Boży i domagająca się nowej gorliwości, nowych metod i nowego sposobu głoszenia i dawania świadectwa Ewangelii, dziś zwłaszcza potrzebuje kapłanów, którzy bezwzględnie i w pełni przeżywają tajemnicę Chrystusa i potrafią wypracować nowy styl życia duszpasterskiego, w głębokiej jedności z papieżem, biskupami i z innymi kapłanami oraz w owocnej współpracy z wiernymi świeckim"

– przypomniał ks. Brzyś.

Nawiązując do projektu NewPastoral ks. Brzyś wyjaśnił, że to nowa formuła duszpasterska – innowacyjny model małych parafialnych grup domowych.

- Przedsięwzięcie przypomina nieco spotkania w domach pierwszych chrześcijan. W NewPastoral uczestnicy oglądają filmy, czytają Pismo Święte i rozmawiają, np. o sensie cierpienia czy życiowego powołania. Spotkania odbywają się w przyjaznej domowej atmosferze

– dodał ks. Brzyś.

Podkreślił jednocześnie, że NewPastoral "nie jest konkurencją dla prowadzonych na terenie parafii wspólnot czy ruchów, ale jest dodatkową alternatywą dla świeckich, którzy często z życiem parafialnym nie mają wiele wspólnego". Dodał, że istotną częścią projektu jest strona internetowa newpastoral.net i aplikacja mobilna, skąd po zarejestrowaniu przez proboszcza można pobierać bezpłatnie przydatne podczas spotkań materiały wideo i konspekty.

Inicjatywa NewPastoral w obecnej formie istnieje w 220 parafiach zarejestrowanych w projekcie, w tym w stu parafiach w Polsce (600 zarejestrowanych grup). W NewPastoral uczestnicy modlą się, oglądają filmy, czytają Pismo Święte i rozmawiają. Spotkanie odbywa się w przyjaznej domowej atmosferze. Istotną częścią projektu jest strona internetowa newpastoral.net, skąd po zarejestrowaniu przez proboszcza pobierać można przydatne podczas spotkań materiały wideo i konspekty, które udostępniane są bezpłatnie. Formuła spotkała się z dużym zainteresowaniem w polskich parafiach. Stąd pomysł zorganizowania I Ogólnopolskiego Forum NewPastoral. Odbędzie się ono 5-6 października w parafii pw. NMP Królowej Polski w Niecieczy w diecezji tarnowskiej. Na jego hasło wybrano słowa: „Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich” (Mt 18, 20). W programie znalazły się m.in. modlitwy, konferencje, warsztaty i świadectwa, ale również czas na rozmowę i wymianę doświadczeń.

 



Źródło: PAP, episkopat.pl, niezalezna.pl

#bp Wiesław Lechowicz #NewPastoral

redakcja