Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Karol Nawrocki spotkał się z polskimi górnikami. Zaapelował do rządu: „Trzeba porzucić eko-terroryzm”

"Bardzo bym chciał, aby biorąc pod uwagę suwerenność energetyczną państwa polskiego, porzucić eko-terroryzm, który prowadzi do destabilizacji społecznej w Polsce i który prowadzi do braku suwerenności energetycznej Polski" - mówił dziś podczas konferencji prasowej pod kopalnią węgla kamiennego Mysłowice-Wesoła, kandydat obywatelski na prezydenta RP - Karol Nawrocki.

Karol Nawrocki
Karol Nawrocki
@Nawrocki25 - x.com

Barbórka 2024

Z okazji święta, jakim jest Barbórka, Karol Nawrocki, jako obywatelski kandydat na prezydenta RP, od godzin porannych rozmawiał z górnikami na Śląsku. 

"Tu bije gospodarcze serce Polski"

Pod budynkiem kopalni Mysłowice-Wesoła odbył się briefing prasowy z jego udziałem. 

Tutaj, na Śląsku, bije gospodarcze serce Polski. Serce Polski, które uruchamia cały krwioobieg energetyczny, krwioobieg ekonomiczny i gospodarczy w całym kraju. Warto o tym pamiętać, warto to doceniać. Do dnia dzisiejszego bardzo dobrze w polskich kopalniach pracuje około 40 tys. górników. W Polskiej Grupie Górniczej jest 36 tys. górników. Myślimy o górnikach jako o osobach, które reprezentują też ich rodziny. Samo środowisko górnicze to zdecydowanie więcej osób

– mówił dr Nawrocki.

I jak przypomniał - "od 2021 roku obowiązuje umowa społeczna, w myśl której wygaszenie ostatniej kopalni będzie miało miejsce w 2049 roku".

"Ta kopalnia, którą widzicie, kopalnia węgla Mysłowice-Wesoła, zgodnie z umową społeczną ma zostać wygaszona w 2041 roku. Jak przed chwilą mówił mi pan dyrektor - zatwierdzenie tej umowy społecznej da możliwość dyrekcji i wszystkim zatrudnionym tu górnikom wejść w okres stabilizacji swoich planów i swoich prognoz. Nie możemy doprowadzić do sytuacji, w której powtórzy się scenariusz z początku lat 90. - destabilizacji polskich przedsiębiorstw, polskich kopalń i polskiego rynku pracy"

– kontynuował.

Przypomniał również, że owa umowa społeczna nie została zaakceptowana przez Komisję Europejską, "mimo że w kampanii wyborczej wielokrotnie słyszeliśmy, iż nowy rząd ze swoimi świetnymi relacjami europejskim, w bardzo krótkim czasie doprowadzi do tego, aby umowa społeczna z roku 2021 została zaakceptowana".

"Mam nadzieję, jako obywatelski kandydat na prezydenta RP i o to apeluję, aby dać polskim górnikom poczucie stabilizacji i tego, co będą robić w przyszłości. Dać tę stabilizację im, ale także im najbliższych rodzinom"

– zaapelował.

"Ci ludzie dbają o naszą suwerenność"

Kandydat na prezydenta RP zwrócił również uwagę na to, że "polski miks energetyczny składa się z blisko 70 proc. z konwencjonalnych źródeł energii węgla kamiennego i brunatnego. Tylko 17 proc. to odnawialne źródła energii".

"Widać zatem, jak ważne są kopalnie, górnictwo i cały system, który decyduje o energii elektrycznej w naszych przedsiębiorstwach, ale i naszych gospodarstwach domowych"

– mówił.

Nawrocki dodał, że chciałby, aby "biorąc pod uwagę suwerenność energetyczną państwa polskiego, trzeba porzucić eko-terroryzm, który prowadzi do destabilizacji społecznej w Polsce i który prowadzi do braku suwerenności energetycznej Polski".

"Jako obywatelski kandydat RP biorę pod uwagę - i oczywiście będę dążył do tego, abyśmy dbali o ochronę środowiska, ale ta ochrona środowiska nie może odbywać się kosztem polskich górników, polskich kopalń i całej polskiej gospodarki, jak i ekonomii. A takie zapisy niesie, niestety, w sobie Zielony Ład"

– wskazał.

Zrelacjonował pokrótce swoje rozmowy z górnikami.

"Górnicy, z którymi rozmawiałem na Śląsku, zgłaszali mi, iż problemy kompetencji kolejnych ministerstw i w zasadzie fasada działania ministerstwa przemysły sprawia, że to ministerstwo klimatu odpowiada za konwersję polskiego górnictwa i polskich kopalń. Myślę, że to również jest głębokie zachwianie pewnego balansu, bo w rachunkach, które nadchodzą - umyka nam ten społeczny, socjalny aspekt pracy 40 tys. ludzi, którzy tak głęboko są dzisiaj w tradycji RP. Ci ludzie odpowiadają za naszą suwerenność energetyczną, a tym samym - za nasze potencjały gospodarcze i ekonomiczne. Wzywam więc polski rząd do tego, aby aspekt społeczny, socjalny polskich górników nie ustępował walce o zdrowy klimat"

– ponowił apel.

Barbórka, obchodzona jest 4 grudnia, w dniu św. Barbary, która jest patronką m.in. górników.

 



Źródło: niezalezna.pl, Republika, x.com

#Karol Nawrocki #górnicy #Polska #energetyka

az