10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

„Jesteśmy dumnym narodem, z ogromną tożsamością”. Co Karol Nawrocki mówi o kluczowych sprawach dla Polski

Co o ważnych kwestiach politycznych, historycznych i społecznych mówi dr Karol Nawrocki, kandydat popierany przez PiS w wyborach prezydenckich? Sporządziliśmy dla naszych Czytelników listę 10 wypowiedzi dr. Nawrockiego na kluczowe tematy.

Prezes IPN Karol Nawrocki
Prezes IPN Karol Nawrocki
Zbyszek Kaczmarek - Gazeta Polska

Dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, uzyskał poparcie Prawa i Sprawiedliwości w nadchodzących wyborach prezydenckich. Kim jest szef IPN, a w przeszłości dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku? Prześledziliśmy jego wypowiedzi na ważne tematy.

1. Polityka historyczna

"Polityka historyczna to we współczesnym świecie bardzo poważne narzędzie służące realizowaniu interesów poszczególnych państw. Polska przez kilkadziesiąt lat była pozbawiona możliwości korzystania z niego, nawet więcej – nasz wizerunek po II wojnie światowej budowali nam inni. (...) Polska po 1945 roku nie miała możliwości, a po 1989 roku – przez wiele lat – woli politycznej prowadzenia skutecznej, suwerennej polityki pamięci. W tym czasie wiele światowych mocarstw, ale też mniejszych państw, dzięki narracji historycznej budowało swój potencjał, który w niektórych kontekstach nazywa się soft power i wpływa na prestiż danego narodu" - mówił dr Karol Nawrocki w maju 2021 r. w wywiadzie z Katarzyną Gójską dla "Gazety Polskiej".

2. Tożsamość narodowa

"To, jacy dzisiaj jesteśmy, kształtowało się przez kolejne wieki. Jesteśmy dumnym narodem, z ogromną tożsamością, której nie powinniśmy pozwolić sobie zabrać. (...) Gdy przyglądamy się najnowszej podstawie programowej - widzimy, że jest zerwana pewna ciągłość polskiej historii. Z podstawy programowej uciec ma cała teoria Kulturkampfu z XIX wieku. (...) Był również taki pomysł, aby z tej podstawy programowej zrezygnować z określenia "ludobójstwa wołyńskiego", zastępując to relacjami polsko-ukraińskimi. Jest to pozbycie w kolejnych naszych pokoleniach poczucia tożsamości narodowej" - mówił w czerwcu 2024 r. podczas XIX Zjazdu Klubów "Gazety Polskiej" dr Karol Nawrocki.

3. Reparacje wojenne od Niemiec

"(…) Nie może być mowy o tym, że Niemcy w pełni rozliczyły się z II wojny światowej. Podczas rozmaitych uroczystości rocznicowych z ust niemieckich polityków padają wprawdzie piękne słowa o szczególnej historycznej odpowiedzialności ich kraju. Najwyraźniej jednak nie ma to być – jeśli nie liczyć drobnych, często wymuszonych gestów – odpowiedzialność materialna. Gdy bowiem przychodzi do konkretów, mamy odwoływanie się do kruczków prawnych, niegodną grę na przeczekanie, przedawnienie i zapomnienie. (…) Owszem, Niemcy są naszym sąsiadem, z którym w XXI w. chcemy budować dobre relacje jako partnerzy w NATO i Unii Europejskiej. Reparacje wojenne byłyby krokiem milowym na tej drodze – aktem twardej, materialnej sprawiedliwości" - pisał dr Karol Nawrocki dla portalu wszystkoconajwazniejsze.pl we wrześniu 2022 r.

4. Ukraina, ekshumacje ofiar ludobójstwa wołyńskiego

"Jestem przekonany, że państwo polskie powinno zdecydowanie podjąć temat ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej. Natomiast Ukraina zachowuje się w tym aspekcie bardzo nieprzyzwoicie wobec Polaków. (…) Wesprę każdy polski rząd, który domaga się ekshumacji ofiar na Wołyniu" - powiedział dr Karol Nawrocki 30 października 2024 w RMF FM.

5. Ukraina. Wojna

"Potrzebujemy pokoju, również nasz region, ale jakie będą rozstrzygnięcia i propozycje, tego nie wiem. (…) [Kwestie terytorialne] są do rozstrzygnięcia w gronie państw nie tylko europejskich, w ramach pewnych narodowych negocjacji, które powinny wypływać ze stanowiska państwa napadniętego - Ukrainy" - mówił dr Karol Nawrocki w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" 13 listopada 2024 r. 

6. Rosja

"Rosja jest w swoim założeniu imperialistyczna niezależnie czy jest to biały terror, czerwony, czy współczesny. Zmieniają się pewnie metody, władza, ale nic poza tym"- powiedział 15 sierpnia 2023 r. w TV Republika dr Karol Nawrocki.

7. Sowieckie pomniki w Polsce

Pomniki ku chwale wyzwolicieli z Armii Czerwonej to pomniki kłamstwa i symbole systemu, którego duch jest widoczny w obecnych działaniach Rosji. (…) Jestem Polakiem, obywatelem Polski, działającym na rzecz państwa polskiego i w myśl naszego prawa. Wiem, że Federacja Rosyjska prowadzi jakieś postępowania, strasząc wysokim grzywnami, a nawet karami pozbawienia wolności. Zapewne pomnik w Głubczycach będzie przedmiotem kolejnego śledztwa, jednak nie zamierzam rezygnować z realizacji ustawy, którą polski Sejm, jako reprezentant narodu, uchwalił w 2016 roku - mówił PAP w październiku 2022 r. dr Karol Nawrocki.

8. Przywileje byłych esbeków

"To bardzo niepokojące, że po 35 latach od rozpoczęcia procesu transformacji ustrojowej Polski - nasz kraj się cofa w tym procesie, a sprawcy odzyskują przywileje emerytalne, podczas gdy ofiary komunistów wciąż czekają na sprawiedliwość. Ci, których widzimy dzisiaj, odznaczeni Krzyżem Wolności i Solidarności często żyją skromnie, podczas gdy funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa przywraca się przywileje emerytalne. Tak nie powinno być w wolnej i demokratycznej Polsce" - powiedział w wywiadzie dla portalu niezalezna.pl dr Karol Nawrocki 17 października 2024 r.

9. Żołnierze Wyklęci

"Odradzająca się III Rzeczpospolita bardzo długo czekała, by bohaterom polskiej wolności oddać hołd. Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych żołnierze podziemia antykomunistycznego nie byli w powszechnej świadomości Polaków bohaterami. To dopiero prof. Janusz Kurtyka, prof. Lech Kaczyński usankcjonowali normalność, inicjując hołd dla Żołnierzy Wyklętych i ustanawiając w 2011 roku, już po tragicznej śmierci obu profesorów, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych" - tak mówił w TV Republika w marcu 2021 r. dr Nawrocki.

10. Edukacja

"Trzeba diagnozować polską edukację i walczyć ze złymi trendami, które się pojawiają. Jest rodzaj zawodu, nie tylko mojego jako prezesa IPN, ale też dużej części społeczeństwa, że za sektor narodowej edukacji odpowiada marginalne środowisko wywodzące się z partii postkomunistycznej” - mówił dr Nawrocki podczas Pomorskiego Kongresu Pamięci Narodowej w listopadzie 2024 r.

 



Źródło: niezalezna.pl

#Dr Karol Nawrocki #wybory 2025 #kandydaci na prezydenta

dm