Po dłuższym niż planowano, trwającym ponad godzinę spotkaniu z doradcą prezydenta USA Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego w Białym Domu Johnem Boltonem, szef MON Mariusz Błaszczak w rozmowie z polskimi dziennikarzami mówił, że poruszono kwestie dotyczące stałego rozmieszczenia większej liczebności amerykańskich wojsk w Polsce - zdaniem szefa MON „coraz częściej nazywane właściwie projektem Fort Trump”.
- Zależy nam na tym, żeby wojsko amerykańskie w Polsce stacjonowało, żeby zapewnić w ten sposób bezpieczeństwo Polsce, ale także całej wschodniej flance NATO - podkreślił Błaszczak.
Pytany, co usłyszał podczas poniedziałkowej rozmowy na temat projektu Fort Trump, odpowiedział, że usłyszał, iż „jest poparcie dla tego projektu”.
- Szczegóły oczywiście są omawiane w ramach grupy roboczej polsko-amerykańskiej w Pentagonie, a więc pracujemy nad tym, żeby szczegóły były satysfakcjonujące dla obu stron - dodał minister obrony.
Zastrzegł, że realizacja projektu „Fort Trump” jest procesem, a następnym etapem będzie przedstawienie przez Pentagon na życzenie Kongresu do marca przyszłego roku raportu o zasadności rozmieszczenia na stałe sił amerykańskich w Polsce.
- Wiem, że państwo chcielibyście bardzo szybko jak najwięcej na temat tych szczegółów, ale opowiadanie o nich publicznie osłabia naszą pozycję negocjacyjną - wyjaśnił Błaszczak.
Poinformował, że rozmowy dotyczyły także negocjacji w sprawie realizacji drugiej fazy zakupu systemu antyrakietowego Patriot oraz że podczas spotkania złożył „zapytanie ofertowe w sprawie zakupu systemu rakietowego HIMARS”.
Minister Błaszczak zapowiedział, że ponownie uda się do Waszyngtonu 13 listopada, a więc po amerykańskich wyborach do Kongresu zaplanowanych na 6 listopada. Zamierza spotkać się wówczas z przedstawicielami Kongresu oraz z szefem Pentagonu Jamesem Mattisem.