Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Jaki jest sens i cel ludzkiego życia? Prymas: Dzisiejsze święto przypomina o tym

Święto Wniebowzięcia NMP jest prawdą naszej wiary, że Maryja z ciałem i duszą została wzięta do nieba po zakończeniu ziemskiego życia. I w ten sposób pokazuje nam cel, do którego jest przeznaczony każdy z nas w swoim człowieczeństwie - podkreślił w rozmowie z Polską Agencją Prasową prymas Polski, abp Wojciech Polak.

Abp Wojciech Polak
Abp Wojciech Polak
fot. Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

- My także wezwani jesteśmy do Boga i wszystko, co w naszym życiu czynimy, zmierza ku tej pełni, którą Maryja osiągnęła w chwale nieba

 - zaznaczył abp Polak.

Uroczystość Wniebowzięcia NMP - jak podkreślił prymas - jest dla nas przede wszystkim przypomnieniem o tym, jaki jest sens i cel ludzkiego życia, do czego wszystkie nasze zabiegi, troski i zmagania zmierzają, tj. do Boga.

My jesteśmy w drodze. I w ten sposób, czcząc Maryję, doświadczamy, że niebo nie jest rzeczywistością w chmurach, ale tylko do nieba idzie się przez ziemię, tak jak Maryja, w pełni zaangażowani w życie, które Bóg nam dał tutaj na ziemi

 - powiedział prymas.

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, obchodzone 15 sierpnia, to jedno z najstarszych świąt maryjnych w Kościele katolickim. W polskiej tradycji znane jest jako święto Matki Bożej Zielnej. Dogmat o Wniebowzięciu NMP ogłosił papież Pius XII w 1950 r. Tego dnia katolicy są zobowiązani do uczestnictwa w Eucharystii.

Święto Wniebowzięcia zalicza się do najstarszych na ziemiach polskich uroczystości maryjnych. Potwierdzeniem tego jest wybór Najświętszej Maryi Panny na patronkę metropolii gnieźnieńskiej w X w. (Królowa Polski). Największym dziełem polskiej sztuki rzeźbiarskiej jest zaś wykonany w XV w. przez Wita Stwosza ołtarz w Kościele Mariackim w Krakowie - przedstawia scenę zaśnięcia, wniebowzięcia i ukoronowania Matki Bożej.

W Kościele katolickim dni poprzedzające uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny są tradycyjnie okresem pielgrzymek do sanktuariów maryjnych, a u unitów i prawosławnych święto Zaśnięcia Maryi poprzedza 14-dniowy post. 15 sierpnia to dzień kulminacji licznych pielgrzymek pieszych, które spotykają się na Jasnej Górze w Częstochowie. Co roku bierze w nich udział około 250 tys. pątników z całej Polski.

Największe uroczystości w dniu święta, z udziałem przedstawicieli parlamentu i Episkopatu Polski oraz licznych pielgrzymów, odbywają się na Jasnej Górze w Częstochowie. Ich najważniejszym punktem będzie suma pontyfikalna pod przewodnictwem abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego. Homilię wygłosi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#abp Wojciech Polak #święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny #Jasna Góra #prymas Polski

redakcja