Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego rozpatrzy wniosek o uchylenie immunitetu sędziemu Igorowi Tuleyi. Piotr Falkowski, rzecznik ID, stwierdził, że bezzasadne są w tej sprawie powoływania się na uchwałę trzech izb Sądu Najwyższego
Prokuratura Krajowa zwróciła się do Izby Dyscyplinarnej SN o zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej warszawskiego sędziego Igora Tulei. Termin na rozpoznanie tego wniosku został wyznaczony przez Izbę Dyscyplinarną na 20 marca. W czwartek rzecznik SN Michał Laskowski w komunikacie oświadczył, że zgodnie z uchwałą trzech Izb SN Izba Dyscyplinarna powinna powstrzymać się od orzekania do czasu rozstrzygnięcia zgodności z prawem przepisów regulujących jej status. Jak dodał, Izba ta zatem nie może orzekać ws. wniosku o uchylenie immunitetu sędziemu Igorowi Tulei.
Dzisiaj Piotr Falkowski, odnosząc się do komunikatu rzecznika SN zwrócił uwagę, że stosowanie uchwały trzech Izb SN z 23 stycznia zostało zawieszone przez Trybunał Konstytucyjny.
- Powoływanie się na tę uchwałę jest niezasadne
- dodał.
Falkowski pytany, czy Izba Dyscyplinarna rozpatrzy wniosek prokuratury ws. uchylenia immunitetu sędziemu Tulei zapewnił, że sprawa się odbędzie.
- Ta sprawa jest na wokandzie i oczywiście odbędzie się posiedzenie. Czy tego dnia ta sprawa się zakończy, to ciężko powiedzieć
- wskazał rzecznik Izby Dyscyplinarnej.
Podkreślił też, że w Izbie Dyscyplinarnej w około połowie spraw immunitetowych wydawana jest zgoda na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej.
Jak wyjaśniła w czwartek Prokuratura Krajowa, powodem wniosku o uchylenie immunitetu sędziemu Tulei jest ujawnienie informacji z postępowania przygotowawczego oraz danych i zeznań świadka, które - zdaniem PK - naraziły bieg śledztwa. Chodzi o postępowanie ws. obrad Sejmu w Sali Kolumnowej z 16 grudnia 2016 r., które zostało dwukrotnie umorzone przez prokuraturę. W grudniu 2017 r. skład Sądu Okręgowego w Warszawie, któremu przewodniczył sędzia Tuleya, uchylił decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa. Sędzia zezwolił wówczas mediom na rejestrację ustnego uzasadnienia postanowienia sądu.