10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Ujawniamy: Iustitia chce "Nowej Konstytucji Sądowej". Żądają usunięcia prezesów sądów na wszystkich szczeblach

W poniedziałek krakowski oddział Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia przyjął dwie uchwały, w których domaga się zmian w "kształcie" Krajowej Rady Sądownictwa, Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego oraz prokuratury, a także postuluje przyjęcie przygotowanych przez stowarzyszenie projektów ustaw o KRS i ustroju sądów powszechnych, które miałyby być „Nową Konstytucją Sądownictwa”. Sędziowie domagają się ponadto usunięcia prezesów i wiceprezesów sądu apelacyjnego, sądów okręgowych oraz sądów rejonowych w apelacji krakowskiej.

Iustitia chce "Nowej Konstytucji Sądowej"
Iustitia chce "Nowej Konstytucji Sądowej"
Zbyszek Kaczmarek - Gazeta Polska

Niedawno prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz mówił, że w Krajowej Radzie Sądownictwa zmieni się niemal wszystko; sędziowie awansowani przez obecną Radę wrócą na poprzednie stanowiska, a dwie nowe Izby Sądu Najwyższego zostaną zlikwidowane. W RMF FM sędzia Markiewicz podkreślał, że "na pierwszym posiedzeniu nowego Sejmu, Sejm powinien przyjąć uchwałę, stwierdzającą, że wybór sędziów do tzw. neo-KRS był niekonstytucyjny".

Po przejęciu władzy przez rząd Donalda Tuska sędziowie z Iustitii niemal natychmiast przeszli do czynów. W poniedziałek krakowski oddział stowarzyszenia przyjął dwie uchwały, w których domaga się usunięcia prezesów i wiceprezesów sądów, a także zmian w "kształcie" Krajowej Rady Sądownictwa, Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego.

Zasadnicze znaczenie dla przywrócenia funkcjonowania zarządzania sądami, zwłaszcza powszechnymi a zatem przywrócenia funkcjonowania demokratycznego państwa prawa ma po pierwsze usunięcie systemowej wadliwości i przywrócenie konstytucyjnego kształtu Krajowej Rady Sądownictwa wraz z jej funkcjami, a także eliminacja niezgodnych z konstytucją rozwiązań w zakresie zarządzania sądami. Po drugie konieczne są zmiany w odniesieniu do prokuratury. Po trzecie konieczne jest przywrócenie konstytucyjnej tożsamości Sądu Najwyższego. Po czwarte niezbędne jest dokonanie reformy Trybunału Konstytucyjnego i przywrócenie jego konstytucyjnego kształtu

– czytamy w jednej z uchwał Iustitii.

Stowarzyszenie domaga się także od nowego rządu przyjęcia przygotowanych przez Iustitię ustaw, które nazwano w uchwale „Nową Konstytucją Sądownictwa”.

W celu realizacji prawa do sądu i zagwarantowania sprawnego zarządzania sądami postulujemy niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do odwołania prezesów i v – ce prezesów sądu apelacyjnego, sądów okręgowych oraz sądów rejonowych w apelacji krakowskiej

– czytamy w kolejnej uchwale Iustitii przyjętej w poniedziałek. Nie jest wykluczone, że podobne uchwały dotyczyć będą także innych apelacji w kraju.

Poniżej pełna treść uchwał:

Uchwała IustitiiIustitia / Iustitia
Uchwała IustitiiIustitia / Iustitia

 

 



Źródło: niezalezna.pl,

#Iustitia #reforma #sądy

bm