Dobre wykorzystanie okresu Wielkiego Postu może pomóc przekształcić, przeformatować nasze serca - mówił dzisiaj na Jasnej Górze do uczestników II Ogólnopolskiej Pielgrzymki Singli kustosz częstochowskiego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego ks. Andrzej Partika.
II Ogólnopolska Pielgrzymka Singli do Częstochowy rozpoczęła się w piątek i potrwa do niedzieli. Jej organizatorem jest sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Częstochowie, przy którym działa duszpasterstwo osób poszukujących męża lub żony.
W homilii podczas sobotniej mszy - będącej głównym modlitewnym punktem pielgrzymki - proboszcz sanktuarium i jego kustosz m.in. nawiązał do przypowieści o Jezusie, powołującym do nawrócenia się celnika Lewiego. Ks. Partika zaznaczył, że Jezus podobnie przychodzi do wielu ludzi, jak niegdyś do jednego z uważanych za zdrajców, pogardzanych i odrzucanych celników.
- Być może i w tobie jest podobna rana – być może ktoś tobie powiedział, czy dał do zrozumienia, że jesteś gorszy, że na coś nie zasługujesz, że do czegoś się nie nadajesz
- mówił do uczestników pielgrzymki kapłan, wskazując jednocześnie na nieuświadomione wcześniej pragnienie, powołanie celnika, które nakazało mu odpowiedzieć na wezwanie Jezusa.
- Jesteśmy na pielgrzymce singli, choć to określenie może nietrafne, bo przecież jesteśmy w gronie osób, które rozeznają swoje powołanie jako powołanie do małżeństwa i które chcą to powołanie zrealizować: poszukujecie tego jedynego, tej jedynej z którą to powołanie zrealizujecie
- mówił ks. Partika, oceniając, że ewangelia daje podpowiedź do tego poszukiwania: to wzrok Jezusa, który nie ocenia, nie potępia, nie krytykuje – potrafi dostrzec coś więcej, niż widzą inni.
- Skoro tu jesteś, znaczy ten skarb w twoim sercu jeszcze nie został przez kogoś dostrzeżony – i być może, skoro tu jesteś, tobie nie udało się dostrzec w kimś tego skarbu. Co trzeba zrobić? Trzeba się uczyć tego jezusowego spojrzenia – patrzenia głębiej, niż to, co widzą wszyscy
- wskazał pomysłodawca pielgrzymki.
Wyjaśnił, nawiązując do wielkopostnych wezwań do modlitwy, postu i jałmużny, że kluczowe w ich realizacji są wewnętrzna potrzeba, brak obłudy, jakość serca – też w kontekście relacji z Bogiem.
- Dla singli – zapewne modlisz się o męża czy żonę, ale pytanie, jak - czy to jest modlitwa: Panie Boże daj mi kogoś, z kim będę szczęśliwa, czy Panie Boże, spraw, by ktoś przy mnie był szczęśliwy
- wskazał ks. Partika.
- To dwie różne modlitwy: jedna to modlitwa egoisty; druga to modlitwa kogoś, kto pragnie miłości. (…) Jakość mojej modlitwy pokazuje prawdę o moim sercu - mówił.
- Pytanie do singli – co jesteś gotowy dać temu jedynemu, tej jedynej, której, którego szukasz? Padnie odpowiedź, że wszystko, tylko co to znaczy? Albo - jak Ty dzisiaj inwestujesz w to, co byś określił wszystkim, czyli w swoje serce – które będziesz chciał, chciała komuś kiedyś dać?
- pytał.
- Umiejętność dogadania się, umiejętność budowania relacji, dawania i otrzymywania i porozumienia – to tak samo z siebie nie przyjdzie. (…) To kwestia naszego poświęcenia, z czego jesteśmy w stanie zrezygnować? Co z naszymi przyzwyczajeniami, wieloletnimi zwyczajami, zachciankami? (...) Spróbuj zrezygnować z codziennego marudzenia, z codziennego oceniania na prawo i na lewo
- zaakcentował.
- Modlitwa, jałmużna i post to bardzo konkretne ćwiczenia, które mogą – i do tego zachęca nas kościół - przez te 40 dni, przekształcić, przeformatować nasze serca - zaznaczył ks. Partika.
Do udziału w pielgrzymce – zgodnie z zaproszeniem organizatora - zaproszone zostały wszystkie osoby stanu wolnego rozumianego zgodnie z nauką kościoła katolickiego (panny, kawalerowie, wdowy, wdowcy, osoby z sądowym orzeczeniem nieważności małżeństwa). Nie wprowadzono kryteriów wiekowych.
Przez cały weekend pielgrzymkowe spotkania odbywają się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i na Jasnej Górze. Zaplanowano m.in. konferencję "Szukajcie, a znajdziecie" autorów bloga "Powołani do świętości", pracę indywidualną i w grupach, msze, modlitwy, wspólne gotowanie bigosu, ale też integrację i „szybkie randki”
W ramach duszpasterstwa osób poszukujących męża lub żony przy sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Częstochowie single gromadzą się w każdą ostatnią sobotę miesiąca na mszy, a po niej uczestniczą w spotkaniach integracyjnych. Owocem – jak podaje duszpasterstwo - jest już kilka związków małżeńskich.