- W czasie procesu sprawców słyszałem obrzydliwe stwierdzenie ze śmiechem, z kręgów partyjnych, że oni już nie mówią "spalić", "zniszczyć", tylko "spopiełuszyć". Tylko, że nagle okazało się, że to nie jest tylko jeden ksiądz, że jest ich więcej. To spowodowało zupełnie odwrotny efekt, a on stał się męczennikiem. Do jego grobu organizowano pielgrzymki - mówił w rozmowie dotyczącej zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki gość programu "7x24" Katarzyny Gójskiej, prof. Janusz Odziemkowski.
Dużo uwagi w dzisiejszym programie "7x24" poświęcono sprawie morderstwa ks. Jerzego Popiełuszki.
Władzom komunistycznym ciągle się wydawało, że historię można jeszcze cofnąć. To było rozumienie wzięte ze stanu wojennego, gdzie celem było "porozumienie i walka". Decyzja o zamordowaniu księdza Popiełuszki miała taki cel - spowodować, żeby społeczeństwo upadło, "a my się będziemy z wami dalej dogadywać, tylko leżcie, nie wstawajcie".
- opisywał Wojciech Roszkowski.
Decyzję o zabiciu księdza Popiełuszki mógł podjąć tylko ktoś, kto nie rozumie własnego narodu. To już ekstremiści islamscy pisali, że w Polsce nie ma sensu robić zamachu, bo to odniesie odwrotny skutek. Cały PRL to było zastraszanie, ale nie dawało rezultatu. Co innego rządzić, a co innego opanować umysły
- komentował profesor UKSW Janusz Odziemkowski. Przypomniano, że decyzja została podjęta po artykule w radzieckiej prasie, kiedy Wojciech Jaruzelski nakazał Czesławowi Kiszczakowi "zajęcie się sprawą księdza Popiełuszki".
W czasie procesu sprawców słyszałem obrzydliwe stwierdzenie ze śmiechem, z kręgów partyjnych, że oni już nie mówią "spalić", "zniszczyć", tylko "spopiełuszyć". Tylko, że nagle okazało się, że to nie jest tylko jeden ksiądz, że jest ich więcej. To spowodowało zupełnie odwrotny efekt, a on stał się męczennikiem. Do jego grobu organizowano pielgrzymki.
- dodał Odziemkowski.
Przypomniano zamordowanych w tamtym czasie księży - Stefana Niedzielaka, Stanisława Suchowolca i Sylwestra Zycha. Wszyscy zostali zamordowani w 1989 roku, kiedy z jednej strony próbowano porozumienia, a z drugiej strony służby PRL walczyły, szczególnie z kościołem. Przypomniano głęboką troskę o losy księdza Popiełuszki, wyrażaną od samego początku przez Jana Pawła II, który miał nadzieję, że ksiądz został porwany.
Bartosz Wieczorek, specjalista ds. badań naukowych Centrum Myśli Jana Pawła II, przypomniał, że podczas kolejnej wizyty w Polsce Jan Paweł II odwiedził miejsce pochówku ks. Jerzego Popiełuszki. "Przytulił tam grób, symbolicznie legitymując jego działalność" - powiedział Wieczorek.