Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

Granica z Białorusią. Cudzoziemcy atakowali polskich funkcjonariuszy

Kryzys migracyjny na granicy z Białorusią nie ustępuje. W okresie świątecznym odnotowano ponad 250 prób nielegalnego przekroczenia granicy.

Z najnowszego komunikatu Straży Granicznej wynika, że tylko w okresie świątecznym (od 18 do 21 kwietnia), na granicy polsko-białoruskiej odnotowano ponad 250 prób nielegalnego wtargnięcia na terytorium naszego kraju. Każda z tych prób została jednak udaremniona.

Reklama

Atak na polskich funkcjonariuszy

Co więcej - przekazano, że cudzoziemcy na granicy zachowywali się agresywnie. Rzucali w polskie patrole kamieniami. 

Granica z Białorusią

Na 186 km granicy z Białorusią stoi – wzniesiona w 2022 r. – stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją tzw. bariera elektroniczna, która obejmuje zaporę, a także odcinki rzeczne. W minionym roku zmodernizowano obie zapory. Na stalowej zamontowano dodatkowe poziome przęsła, a także zwoje concertiny.

Od 13 czerwca 2024 r. na podlaskim odcinku polsko-białoruskiej granicy działa strefa buforowa. Kolejny raz została przedłużona 10 marca na 90 dni. Na blisko 60 km granicy nie wolno przebywać w pasie o szerokości 200 metrów od linii granicy, na odcinku ponad 15 km położonym w rejonie rezerwatów przyrody pas ma ok. 2 km szerokości, a na odcinku blisko 3,8 km szerokość strefy to ok. 4 km.

Kryzys na polskiej granicy trwa od 2021 r. i spowodowany jest zorganizowanym przerzutem imigrantów i uchodźców do Unii Europejskiej m.in. z Iraku, Afganistanu i z innych krajów Bliskiego Wschodu oraz Afryki przez granicę białorusko-litewską oraz białorusko-polską i białorusko-łotewską. Kryzys rozpoczął się, gdy władze białoruskie uruchomiły kanały przerzutu migrantów.

Reklama