Nawrocki w wywiadzie dla #GP: Silna Polska liderem Europy i kluczowym sojusznikiem USA Czytaj więcej w GP!

„Godność Niepodległej” – ruszyła akcja edukacyjna PFN

Polska Fundacja Narodowa rozpoczęła akcję edukacyjną pod hasłem \"Godność Niepodległej\", polegającą na informowaniu mieszkańców ulic, których nazwy zostały zdekomunizowane, o nowych patronach i przepisach prawnych związanych z tymi zmianami.

pfn.org.pl

PFN poinformowała, że od połowy stycznia w kilkuset miejscach Warszawy zawisły plakaty i bilbordy informujące o tym, że mieszkańcy nie będą ponosić opłat związanych ze zmianą nazw ulic, przy których mieszkają, a wymiana dowodów osobistych i innych dokumentów nie będzie konieczna.

Zmasowana akcja w mediach społecznościowych opatrzona #GodnoscNiepodleglej oraz #Dekomunizacja wypromowała ideę akcji. Niedługo do skrzynek pocztowych, w miejscach, w których nastąpiły zmiany nazw ulic, trafi broszura, w której, oprócz informacji prawnych, zawarte będą biogramy nowych patronów – zaznaczono w komunikacie.

PFN przypomina jednocześnie, że 6 lutego 1924 r. - "znamiennego dnia w historii Warszawy" - rozpoczęła się rozbiórka soboru Aleksandra Newskiego stojącego w centrum miasta i "będącego symbolem rosyjskiej dominacji".

Działanie to podjęte zostało w pełnej jednomyślności społeczeństwa, które nie wyobrażało sobie wolnego życia i budowy niepodległego państwa polskiego w cieniu zaborczych pozostałości – czytamy w komunikacie.

Dodano, że pomniki wystawiane na ziemiach polskich przez Niemców podczas II Wojny Światowej także zostały zburzone.

Ku przestrodze, dla przyszłych pokoleń, zachowano "po wsze czasy" pozostałości po niemieckich obozach koncentracyjnych. W 1993 r. ostatni rosyjscy żołnierze opuścili Polskę. Pomimo że nastąpił kres sowieckiej okupacji, do dziś wolna Polska nie potrafi uporać się z pozostałościami minionego ustroju – wskazano.

Podkreślono, że ustawa z 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki, a także "idące za nią decyzje wojewodów zmiotły z nazw ulic i placów imiona sowieckich agentów i zdrajców Polski".

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#PFN #​Polska Fundacja Narodowa #dekomunizacja #akcja edukacyjna

redakcja