Za dwa tygodnie komisja śledcza złoży do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez BGŻ - poinformowała dziś przewodnicząca Małgorzata Wassermann, posłanka Prawa i Sprawiedliwości.
Nie zdradzę tajemnicy, jeśli powiem, że za dwa tygodnie będziemy składać zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez BGŻ, który obsługiwał Marcina P. i gdzie miało zalegać złoto
- poinformowała Wassermann po przesłuchaniu przez komisję b. szefa Amber Gold Marcina P. Nie chciała jednak odpowiedzieć na pytanie, co znajdzie się w tym wniosku.
Temat przechowywania przez BGŻ złota Amber Gold przewijał się podczas przesłuchań wielu świadków zeznających przed komisją. Wynika z nich m.in., że Amber Gold, podając miejsca składowe, wskazywała właśnie BGŻ i skrytki.
.@wassermann_ma: nie mam wątpliwości, że Marcin P. jest człowiekiem wymyślonym, postawionym i chronionym do końca#AmberGold #wieszwiecej pic.twitter.com/JN7z0hMtzN
— TVP Info (@tvp_info) 24 października 2017
W listopadzie ubiegłego roku prokurator Marek Siemczonek mówił przed komisją o informacji od ABW na temat pisma banku BGŻ, z którego wynikało, że nie jest prawdą, iż Amber Gold przechowuje złoto w tym banku. Zeznał on wówczas, że widział kopię tego pisma, ale jego dokładnej treści nie był w stanie przytoczyć. Jak mówił, wynikało z niego, że "nie jest prawdą to, co podaje spółka Amber Gold do publicznej wiadomości, że przechowuje w tym banku złoto zakupione za pieniądze pochodzące z lokat i stanowiące ich zabezpieczenie, bowiem, jak stwierdzało to pismo (...) nie dysponuje odpowiednio pojemnymi skrytkami bankowymi".
Z kolei były dyrektor biura bezpieczeństwa Amber Gold Krzysztof Kuśmierczyk zeznawał pod koniec września, że "pieniądze z sejfów były odbierane przez BGŻ, a po rozwiązaniu umowy, przez Pocztę Polską; Poczta Polska zabierała pieniądze z placówek, przeksięgowywała na wskazane przez zarząd konto".
Kuśmierczyk mówił, że był obecny przy przewożeniu złota z BGŻ, choć dokładnej daty nie pamiętał. Jak relacjonował, dowiedział się od zarządu Amber Gold, Katarzyny i Marcina P., że bank wypowiedział spółce skrytki i złoto trzeba było "natychmiast" stamtąd zabrać. Jak dodawał, kruszec z banku osobiście odebrał Marcin P. i przeniósł do samochodu, w którym czekał m.in. świadek. Zostało ono przewiezione do starej centrali spółki i złożone w sejfie. Kuśmierczyk tłumaczył, że torba ze złotem ważyła ok. 20-30 kg, widział to złoto, ale go nie dotykał.
Były to sztabki różnej wielkości
- dodał.
Czytaj też: Poseł Pięta nie ma wątpliwości. „Marcin P. prowadzi grę z komisją”
Dziś przed komisją śeldczą odpowiadał Marcin P. Były szef Amber Gold powiedział, że nie zastanawia się, co będzie robił, gdy wyjdzie na wolność, a ten dzień nastąpi za około 10 lat. Mówił też, że podczas jego działalności nigdy nie pukał do niego "żaden świat przestępczy".
Poseł Stanisław Pięta z PiS pytał świadka, czy bierze pod uwagę, że istniała grupa ludzi, która mogła odnosić korzyści w związku z działalnością Amber Gold i inwestycją w linie lotnicze.
Nie umiem ocenić tego, czy to był faktycznie parasol ochronny czy nie, to są moje domysły. Czy ktoś liczył na spłatę tzw. długu, bo tak to można by było nazwać. Podejrzewam, że jeżeli taki parasol ochronny by był, to tak
- powiedział P.
Odpowiadając na pytanie Witolda Zembaczyńskiego (Nowoczesna) Marcin P. powiedział, że "nigdy nie był ofiarą żadnych nacisków". Dopytywany, czy nigdy "nie pukał" do niego świat przestępczy, odparł:
Nigdy nie pukał żaden świat przestępczy.
Zembaczyński pytał, co P. będzie robił po wyjściu na wolność.
Ale ten dzień nastąpi za około 10 lat, więc jeszcze się nad tym nie zastanawiam. To będzie dopiero za 10 lat (..) ja nie będę tutaj wyrażał opinii na temat prowadzonego procesu ze względu na dobro tego postępowania
- dodał były szef Amber Gold.
Przesłuchanie Marcina P. zakończyło się po ponad pięciu godzinach.