Władze Gdańska zapewniają, że pomimo epidemii, która uniemożliwia organizowanie dużych, spektakularnych wydarzeń, zaplanowane na czwartek obchody z okazji rocznicy częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku będą miały uroczysty charakter. Pojawi się też gość specjalny - Rafał Trzaskowski.
W samo południe, w wieży Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku rozpocznie się koncert w wykonaniu miejskiej carillonistki Moniki Kaźmierczak. W repertuarze, znajdą się m.in. dwa XVIII- wieczne chorały, których dźwięki towarzyszyły odbywającym się co roku wyborom urzędników miejskich, tabulatura lutniowa z XVII w., „Polonezy” autorstwa Johanna Gottlieba Goldberga z XVIII w., ucznia J.S. Bacha oraz Mazurka Dąbrowskiego.
O godzinie 14.00 na Górze Gradowej odbędzie się uroczystość podniesienia na maszt flagi patchworkowej, uszytej przez prawie 1000 osób, instytucji i organizacji w podczas Święta Wolności i Solidarności, które w ubiegłym roku odbyło się w Gdańsku w dniach 1-11 czerwca. Prezydent Gdańska zapowiedziała wówczas, że będzie ona wciągana na maszt co roku 4 czerwca dla uczczenia częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w 1989 roku.
Po zakończeniu ceremonii, jej uczestnicy przejdą pod Pomnik Poległych Stoczniowców, gdzie około godz. 14.30 złożą kwiaty.
O godz. 16.30 przed Dworem Artusa odbędzie się wiec, w czasie którego głos zabiorą prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz kandydat PO na prezydenta RP Rafał Trzaskowski. Co ciekawe, relacja z wydarzenia dostępna będzie na... facebookowym profilu Trzaskowskiego. Osoby, które zechcą osobiście wysłuchać przemówień, będą zobowiązane do zachowania dystansu społecznego. Urzędnicy rekomendują również zakrycie ust i nosa.
Ostatnim punktem obchodów będzie debata "Czy możliwe jest dobre społeczeństwo bez aktywnych obywateli?", z udziałem prof. Tomasza Besta, Małgorzata Łukianow oraz dr. Grzegorza Piotrowskiego. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00 w Europejskim Centrum Solidarności i poprowadzi je prof. Cezary Obracht-Prondzyński.