Z okazji 31. rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku, władze Gdańska przygotowały wydarzenia upamiętniające tamten dzień. Gościem specjalnym będzie... Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i kandydat Platformy Obywatelskiej na prezydenta RP. Dodatkowo, wydarzenia będą transmitowane w mediach społecznościowych Trzaskowskiego. W programie obchodów jest m.in. koncert carillonowy, uroczyste podniesienie flagi, debata oraz wiec na Długim Targu.
Władze Gdańska zapewniają, że pomimo epidemii, która uniemożliwia organizowanie dużych, spektakularnych wydarzeń, zaplanowane na czwartek obchody z okazji rocznicy częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku będą miały uroczysty charakter. Pojawi się też gość specjalny - Rafał Trzaskowski.
W samo południe, w wieży Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku rozpocznie się koncert w wykonaniu miejskiej carillonistki Moniki Kaźmierczak. W repertuarze, znajdą się m.in. dwa XVIII- wieczne chorały, których dźwięki towarzyszyły odbywającym się co roku wyborom urzędników miejskich, tabulatura lutniowa z XVII w., „Polonezy” autorstwa Johanna Gottlieba Goldberga z XVIII w., ucznia J.S. Bacha oraz Mazurka Dąbrowskiego.
O godzinie 14.00 na Górze Gradowej odbędzie się uroczystość podniesienia na maszt flagi patchworkowej, uszytej przez prawie 1000 osób, instytucji i organizacji w podczas Święta Wolności i Solidarności, które w ubiegłym roku odbyło się w Gdańsku w dniach 1-11 czerwca. Prezydent Gdańska zapowiedziała wówczas, że będzie ona wciągana na maszt co roku 4 czerwca dla uczczenia częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w 1989 roku.
Po zakończeniu ceremonii, jej uczestnicy przejdą pod Pomnik Poległych Stoczniowców, gdzie około godz. 14.30 złożą kwiaty.
O godz. 16.30 przed Dworem Artusa odbędzie się wiec, w czasie którego głos zabiorą prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz kandydat PO na prezydenta RP Rafał Trzaskowski. Co ciekawe, relacja z wydarzenia dostępna będzie na... facebookowym profilu Trzaskowskiego. Osoby, które zechcą osobiście wysłuchać przemówień, będą zobowiązane do zachowania dystansu społecznego. Urzędnicy rekomendują również zakrycie ust i nosa.
Ostatnim punktem obchodów będzie debata "Czy możliwe jest dobre społeczeństwo bez aktywnych obywateli?", z udziałem prof. Tomasza Besta, Małgorzata Łukianow oraz dr. Grzegorza Piotrowskiego. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00 w Europejskim Centrum Solidarności i poprowadzi je prof. Cezary Obracht-Prondzyński.