Przed nami najważniejsze święta w chrześcijańskim roku liturgicznym – Wielkanoc, upamiętniająca fundament wiary chrześcijańskiej, czyli zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jak co roku w tym czasie przypomnieć o sobie postanowiły lewicowe środowiska LGBT, które m.in. w Wielkim Tygodniu postanowiły zorganizować w kinach w całym kraju festiwal filmów o tematyce gender. W większości miast wydarzenie stacjonarne kończy się dzisiaj, ale wersja online zaplanowana jest od 18 do 30 kwietnia br. Z informacji na stronie organizatora, którym jest Fundacja Filmgramm, wynika, że projekt ten został wsparty przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
„Codzienna” zwróciła się do resortu z pytaniem, jaka kwota z publicznych pieniędzy została na to przekazana.
Obserwuj nas w Google News. Kliknij w link i zaznacz gwiazdkę
„W 2025 r. Fundacja Filmgramm otrzymała dofinansowanie na realizację zadania 16. LGBT+ Film Festival Poland 2025 na kwotę 50 tys. zł w ramach programu ministra Film. Próg dofinansowania wyniósł 65 pkt. Projekt Fundacji Filmgramm w trybie oceny konkursowej otrzymał 70 pkt”
– odpowiedziało nam ministerstwo kultury.
Warto zaznaczyć, że środki przyznano w ramach programu Film, jednak w tym samym naborze dofinansowania nie otrzymały m.in. dwa projekty dotyczące słynnej willi Antoniny i Jana Żabińskich w warszawskim zoo, gdzie bohaterskie małżeństwo pod okiem okupujących Polskę Niemców uratowało życie blisko 300 Żydów. Oba pomysły o tej tematyce otrzymały od resortu po 0 punktów. Ponadto na dofinansowanie z ministerstwa nie mogły liczyć inne inicjatywy poświęcone historii, takie jak propagowanie historii bitwy na Westerplatte.
O komentarz do tej sprawy poprosiliśmy Jarosława Sellina, byłego wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego.
– To jest ostentacyjna demonstracja, że istnieją środowiska, które z założenia nie będą otrzymywały grantów chociażby dlatego, że promują wartości związane z polskim patriotyzmem. Wśród lewicowych kręgów wciąż silnie obecna jest tzw. pedagogika wstydu, czyli tendencja do marginalizowania lub przemilczania tych wątków naszej historii, które powinny być powodem do dumy. Z przykrością stwierdzam, że nie jestem tą sytuacją zaskoczony, taki mamy obecnie rząd. To ludzie skoncentrowani nie na pielęgnowaniu narodowej tożsamości, lecz na realizowaniu własnej światopoglądowej agendy
– mówi „GPC” poseł Sellin.

To jednak nie koniec ciekawych informacji dotyczących festiwalu filmów LGBT. W ostatnich latach wydarzenie chętnie wspierane było przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i jego ratusz, którzy obejmowali inicjatywę honorowym patronatem. Tak było chociażby w zeszłym roku i dwa lata temu. Jednak w tym roku nagle zabrakło emblematów stolicy i jej włodarza na plakatach promujących festiwal. „Codzienna” zwróciła się do rzeczniczki urzędu m.st. Warszawy Moniki Beuth z pytaniem, skąd ta zmiana.
„Nie otrzymaliśmy w tym roku wniosku o patronat nad tym wydarzeniem. Organizatorzy złożyli wniosek o dofinansowanie, chociaż nigdy ten festiwal nie miał dofinansowania od miasta”
– brzmi fragment otrzymanej odpowiedzi.
Czytaj więcej w czwartkowym wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie"!
Szef #KRRiT @Maciej_Swirski ostro komentuje decyzję w sprawie koncesji dla @RepublikaTV: „Wybryk sądowy”. Chcą zniszczyć największą telewizję informacyjną w Polsce – będzie kasacja! Czytaj od 00:00 na » https://t.co/1HYRtWiDJA
— GP Codziennie (@GPCodziennie) April 16, 2025
💻📲https://t.co/5oUNtNfQBb pic.twitter.com/DP98kkn73i