Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Eurokomisarze chcą powiązać budżet Unii z praworządnością. Eksperci: To bubel prawny!

Prawnicy Rady Unii Europejksiej mają wątpliwość ws. propozycji Komisji Europejskiej, która zakłada powiązanie budżetu unijnego z praworządnością. Ich zdaniem ten mechanizm nie powinien być uznaniowy i powinien opierać się na konkretnych definicjach i kryteriach, których brakuje w propozycji eurokomisarzy - wynika z dokumentu Rady UE.

European People's Party; creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en

W maju Komisja Europejska przedstawiła skandaliczną propozycję uzależnienia wypłaty funduszy unijnych od praworządności w przyszłym budżecie Unii Europejskiej. Nie ulega wątpliwości, że taki pomysł posłużyłby do szantażowania krajów, które nie chcą się podporządkować dyktatowi Niemiec i Francji.

Komisja Europejska - wyjaśniając wtedy procedurę ewentualnego postępowania wobec kraju, który łamie praworządność i któremu chce obciąć fundusze - wyjaśniła, że stroną inicjującą i nadzorująca jego przebieg będzie Komisja, jednak o ostatecznym zastosowaniu środków dyscyplinujących będą decydowały już państwa członkowskie.

Jak poinformowała Komisja Europejska, do uruchomienia sankcji nie będzie potrzebna jednomyślność w Radzie UE. Głosowania będą się odbywać na zasadzie tzw. odwróconej większości kwalifikowanej: decyzja eurokomisarzy zostanie uznana za przyjętą, jeśli głosujący nie odrzucą jej odpowiednią większością głosów, co uniemożliwi zastosowanie ewentualnego weta. Jest to efekt zabiegu prawnego Komisji, według którego projekt rozporządzenia uzależniającego wypłatę funduszy unijnych od przestrzegania rządów prawa nie jest częścią projektu nowego budżetu, lecz towarzyszącym mu przepisem wykonawczym.

Opinia prawników Rady UE ws. propozycji Komisji Europejskiej powstała 25 października tego roku.

Jak informują w dokumencie służby prasowe Rady, propozycja Komisji opiera się na założeniu, że poszanowanie praworządności jest niezbędnym warunkiem dla przestrzegania zasad należytego zarządzania finansami unijnego budżetu, jak również zagwarantowania skutecznej ochrony interesów finansowych Unii. Zdaniem Komisji Europejskiej - jak wskazują prawnicy Rady - pociąga to za sobą ryzyko strat finansowych, które uzasadniają przyjęcie środków (sankcji) w celu ochrony budżetu Unii.

W art. 3 propozycji Komisja Europejska zapisała, że mechanizm (ewentualne obcięcie funduszy) zacząłby działać w przypadku, gdy "uogólniony" brak praworządności powodowałby zagrożenie lub stwarzałby ryzyko zagrożenia dla "należytego zarządzanie finansami" lub "interesów finansowych Unii".

Z dokumentu Rady UE wynika, że "odniesienie do rządów prawa w art. 3 wniosku jako warunku uruchomienia proponowanego mechanizmu nie jest ani konieczne, ani wystarczające, aby ustanowić związek z prawidłową realizacją budżetu UE".

Prawnicy Rady UE podkreślają też, że mechanizm warunkowości nie może opierać się na założeniu, że ryzyko związane z budżetem UE istnieje z chwilą, gdy pewne nieprawidłowości zostaną uznane za ogólne. "Przeciwnie, wymaga ona, aby istnienie takiego ryzyka zostało ustalone na podstawie wyraźnych norm i kryteriów" - wskazuje.

Wskazują też, że mechanizm sankcji, który ma chronić budżet Unii Europejskiej, mógłby zostać uruchomiony w przypadku "uogólnionego nieprawidłowego działania organów państwowych", ale tylko jeżeli przypadki nieprawidłowego działania identyfikowane są z jasną i wystarczająco precyzyjną definicją, a nieprawidłowości miałyby wpływ na właściwe zarządzanie funduszami UE lub interesy finansowe Unii.

Kolejne warunki - na które wskazuje Rada - to ustalenie istnienia bezpośredniego związku między nieprawidłowym funkcjonowaniem organów i wykorzystaniem budżetu na podstawie "dających się zweryfikować dowodów". Prawnicy Rady UE wskazują, że w tym przypadku powinna istnieć również zasada proporcjonalności - ewentualne środki wobec krajów powinny być proporcjonalne do negatywnych skutków, które dotknęły unijny budżet.

Podobnie wątpliwości wobec propozycji Komisji Europejskiej wyraził w lipcu Europejski Trybunał Obrachunkowy (ETO), wydając opinię w sprawie przedstawionej w maju przez KE propozycji uzależnienia wypłaty funduszy unijnych od praworządności w przyszłym budżecie Unii Europejskiej.

Audytorzy napisali w niej, że choć z zadowoleniem przejmują propozycję, to jednak wymaga ona poprawy, aby istniały jasne i konkretne kryteria, na których podstawie można by zastosować cięcia funduszy, jak również procedury postępowania w takich sytuacjach.

O tę sprawę spytano w lipcu rzecznika Komisji Europejskiej. "Widzieliśmy tę opinię. Propozycja, którą przedstawiliśmy, jest bardzo szczegółowa. (...) To dobra, zrównoważona i praktyczna propozycja. Następny krok należy do krajów członkowskich i Parlamentu Europejskiego" - powiedział w lipcu rzecznik KE Alexander Winterstein.

Polska od dawna przeciwstawia się powiązaniu funduszy unijnych z praworządnością, kwestionując podstawy prawne takiego rozwiązania i podkreślając, że sprawy te powinny być traktowane rozdzielnie.

Informację o tym, że taki dokument istnieje, podało wcześniej TVP Info z Brukseli.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

redakcja