Premier Mateusz Morawiecki w czasie wizyty w Szwecji wyraził przekonanie, że szwedzki Ericsson zadecydował już o inwestycji w Polsce, związanej z technologią 5G. Jak mówił, chodzi nie tylko inwestycje w produkcję, ale też w badania i rozwój.
Jak oświadczył Morawiecki na konferencji prasowej w Sztokholmie, rozmawiał z prezesem Ericssona i - jak ocenił -"te inwestycje zostały już zadecydowane praktycznie, one są już w podpisach kierownictwa".
- Wiem, jakie będą to inwestycje, zostałem poinformowany, ale to do firmy należy ich ujawnienie
- dodał Morawiecki. Stwierdził też, że może jedynie powiedzieć, iż są to "bardzo dobre i atrakcyjne dla Polski inwestycje", bo dotyczą nie tylko produkcji, ale też obszaru badań i rozwoju.
- To są miejsca pracy wiążące się z wysoką wartością dodaną, dla polskich specjalistów, inżynierów w obszarze przyszłości, rewolucji 4.0. 5G to na pewno jeden z kierunków strategicznych, który będziemy rozwijać
- oświadczył szef polskiego rządu. "5G jest obszarem niezwykle ważnym, dlatego współpracujemy też z USA, i z innymi dostawcami" - zaznaczył Morawiecki.
Sieć 5G (sieć telekomunikacyjna piątej generacji) to nowy, intensywnie rozwijany standard telekomunikacyjny. Ma umożliwić pięćdziesięcio - a nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnych sieci 4G. Taka technologia ma przyspieszyć m.in. rozwój internetu rzeczy (Internet of Things - IoT), usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast.
Firma Ericsson to jeden z największych światowych dostawców technologii firm telekomunikacyjnych. Działa w ponad 180 krajach. Jest notowana na giełdzie w Sztokholmie i NASDAQ w Nowym Jorku.
Morawiecki poinformował też o swej rozmowie z prezesem energetycznej firmy Vattenfall na temat inwestycji w offshore (morską energetykę wiatrową). "Polska wykazała ogromne zainteresowanie co do zbudowania w najbliższej dekadzie czy dwóch zbudowania kilkunastu GW mocy w offshore" - stwierdził Morawiecki. Jak zaznaczył, "bardzo mocno idziemy w kierunki energii odnawialnej, mając na uwadze, że transformacja i stopniowe odchodzenie od energetyki opartej na węglu musi odpowiadać naszym realiom"- powiedział.(