Dzisiejszy apel Rady Stałej Episkopatu o wypracowanie wspólnego stanowiska dotyczącego wyborów prezydenckich ma na celu dobro wspólne Polaków, a nie wspieranie jakiejkolwiek ze stron sporu politycznego - podkreśla Episkopat.
"Należy podkreślić, że dzisiejszy apel o wypracowanie wspólnego stanowiska dotyczącego wyborów prezydenckich ma na celu dobro wspólne Polaków, a nie wspieranie jakiejkolwiek ze stron sporu politycznego" - podkreśla Episkopat we wpisie zamieszczonym na Twitterze.
Należy podkreślić, że dzisiejszy apel o wypracowanie wspólnego stanowiska dotyczącego wyborów prezydenckich ma na celu dobro wspólne Polaków, a nie wspieranie jakiejkolwiek ze stron sporu politycznego.
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) April 28, 2020
Całość:https://t.co/XTD6ZeFo6m pic.twitter.com/Jal0UIZUSA
Wcześniej we wtorek Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski zwróciła się z apelem do sumień ludzi odpowiedzialnych za dobro wspólne ojczyzny, zarówno do ludzi sprawujących władzę, jak i do opozycji, aby w tej nadzwyczajnej sytuacji wypracowali wspólne stanowisko dotyczące wyborów prezydenckich.
Biskupi zaznaczyli, że Kościół nie ma mandatu, by uczestniczyć w czysto politycznych sporach na temat formy, czy terminu wyborów, a tym bardziej, by opowiadać się za tym lub innym rozwiązaniem.
- Misją Kościoła w takiej sytuacji jest jednak zawsze, pełne życzliwości, przypominanie o szczególnej, moralnej i politycznej odpowiedzialności, jaka spoczywa na uczestnikach życia politycznego
– czytamy w apelu Rady Stałej KEP.
- Doceniamy dotychczasowe zaangażowanie władz państwowych i samorządowych. Życzymy odpowiedzialnym za rządy naszym państwem, aby potrafili opracować i wdrożyć najodpowiedniejsze mechanizmy w celu rychłego pokonania epidemii. Przypominamy, że racją istnienia każdej władzy jest troska o dobro wspólne, które obejmuje "całokształt takich warunków życia społecznego, w jakich ludzie mogą pełniej i szybciej osiągnąć swą własną doskonałość" (Jan XXIII, Mater et Magistra)
- napisali biskupi.
Rada Stała KEP prosi w apelu odpowiedzialnych za Polskę o to, "aby w dialogu między stronami poszukiwać takich rozwiązań, które nie budziłyby wątpliwości prawnych i podejrzenia nie tylko o naruszenie obowiązującego ładu konstytucyjnego, ale i przyjętych w demokratycznym społeczeństwie zasad wolnych i uczciwych wyborów".