W 2016 roku, w porównaniu do poprzednich lat, znacznie spadła liczba osób, które korzystają z pomocy społecznej; duży wpływ miało na to wprowadzenie programu \"Rodzina 500 plus\" oraz spadek bezrobocia - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.
GUS poinformował, że liczba beneficjentów pomocy społecznej w 2016 r. - w porównaniu z 2015 r. - zmniejszyła się o 9,2 proc. i był to największy (liczony rok do roku poprzedniego) spadek ich liczby od 2008 r. Z kolei liczba gospodarstw domowych, które korzystają z pomocy społecznej w 2016 r. - w porównaniu z 2015 r. - zmniejszyła się o 5,3 proc.
I tak znaczny spadek (o ponad 5 proc. corocznie) utrzymuje się od 3 lat – podkreślił GUS.
W 2016 r. z pomocy społecznej - podał Główny Urząd Statystyczny - skorzystało 1029,3 tys. gospodarstw domowych i 2478,7 tys. osób, w tym 30,3 tys. osób bezdomnych. W 2016 r. najczęściej z pomocy społecznej korzystała ludność w województwach: warmińsko-mazurskim – 10,9 proc., podkarpackim – 8,9 proc. oraz kujawsko-pomorskim – 8,8 proc. Z kolei najrzadziej z pomocy korzystali mieszkańcy województw śląskiego – 4,4 proc. i dolnośląskiego – 4,7 proc.
GUS zwrócił uwagę, że na zmniejszenie się liczby osób korzystających z pomocy społecznej miało wpływ wprowadzenie programu "Rodzina 500 plus". W raporcie podkreślono, że program znacząco pomógł "ubogim beneficjentom" pomocy społecznej.
W wyniku obliczeń ustalono, że wraz z realizacją wypłat świadczenia wychowawczego "Rodzina 500 plus" liczba ubogich beneficjentów środowiskowej pomocy społecznej w gospodarstwach domowych w skali kraju zmniejszyła się do 899 tys. osób, tj. spadła o ponad 45 proc. – czytamy w badaniu.
GUS zwrócił w badaniu uwagę, że sytuacja na rynku pracy ma największy wpływ na liczbę korzystających z pomocy społecznej.
Obserwowana w ostatnich latach malejąca stopa bezrobocia koreluje z malejącą populacją korzystających z pomocy społecznej, zwłaszcza beneficjentów z gospodarstw rodzinnych z dziećmi na utrzymaniu – zaznaczono.