W wygłoszonej modlitwie papież powiedział:
"Panie Jezu, wzrok nasz skierowany ku Tobie pełen jest wstydu, skruchy i nadziei. Niechaj w obliczu Twej najwyższej miłości ogarnie nas wstyd, że zostawiliśmy Ciebie, byś sam cierpiał za nasze grzechy".
Immagini dalla #ViaCrucis al #Colosseo presieduta da #PapaFrancesco. Segui la diretta su https://t.co/UFJ2aTQ5iO pic.twitter.com/PpoFKnh9n6
— Vatican News (@vaticannews_it) 30 marca 2018
Ten wstyd wynika z tego - dodał - "że uciekliśmy przed próbą, choć tysiące razy powtarzaliśmy: choć wszyscy Cię opuszczają, ja nie opuszczę Ciebie nigdy; wstyd, że wybraliśmy Barabasza, a nie Ciebie, władzę, a nie Ciebie, boga mamonę, a nie Ciebie, światowość, a nie wieczność".
Franciszek mówił o wstydzie z powodu tego, że wiele osób, a wśród nich niektórzy kapłani "pozwoliło się zwieść ambicji i pysze, zatracając swą godność".
To również, podkreślił, wstyd dlatego, że
"nasze pokolenia zostawiają młodym świat rozdarty przez podziały i wojny; świat pożerany egoizmem, w którym młodzież, maluczcy, chorzy, starsi spychani są na margines".
„Panie Jezu dawaj nam zawsze łaskę nadziei. Prosimy Cię Synu Boży, abyś mógł na nas patrzeć jak na Dobrego Łotra, który uklęknął przed Twoim miłosierdziem i który w ten sposób osiągnął zbawienie” @Pontifex_pl #DrogaKrzyżowa w #Koloseum #TriduumPaschalne #WielkiPiątek pic.twitter.com/yAdAR5tVtz
— ks. Mariusz Wedziuk (@MariuszWedziuk) 30 marca 2018
Papież mówił następnie o "wstydzie z powodu utraty wstydu".
Jak zauważył, orędzie Jezusa jest nadal inspiracją dla wielu ludzi i narodów, przekonanych o tym, że "tylko dobro pokonać może zło i złość, tylko przebaczenie może obalić urazę i zemstę, tylko braterski uścisk może rozwiać niechęć i strach przed drugim".
Podkreślił, że wciąż wielu młodych ludzi daje przykład miłości i bezinteresowności na świecie, "zżeranym przez logikę zysku i łatwego zarobku".
Wielu misjonarzy, zaznaczył, "nie przestaje i dziś rzucać wyzwania uśpionemu sumieniu ludzkości, narażając życie, by służyć Ci w ubogich, w odrzuconych, w imigrantach, w niewidzialnych, w wyzyskiwanych, w głodnych i uwięzionych".
Według papieża powodem nadziei jest i to, że Kościół - "święty i złożony z grzeszników, nie przestaje i dziś, mimo wszystkich prób zdyskredytowania go, być światłem, które oświetla, zachęca, podnosi i daje świadectwo" nieskończonej miłości Jezusa do ludzkości. Jest, stwierdził, "wzorem altruizmu, arką zbawienia oraz źródłem pewności i prawdy".
È iniziata al #Colosseo la #ViaCrucis presieduta da #PapaFrancesco. Segui la diretta su https://t.co/UFJ2aTQ5iO pic.twitter.com/ZgXgEiBQPn
— Vatican News (@vaticannews_it) 30 marca 2018
Tekst rozważań, które zostały odczytane przy 14 stacjach, napisała na prośbę papieża młodzież w wieku od 16 do 27 lat.