Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

Dostępność Plus z podpisem premiera

Premier Mateusz Morawiecki podpisał uchwałę w sprawie programu Dostępność Plus. Jest to ostatni etap formalności związanych z ustanowieniem programu, a tym samym początek jego realizacji.

- Mamy już pierwsze przykłady działań na rzecz dostępności, wkrótce ruszamy z szeregiem nowych inicjatyw, o których informowaliśmy już w lipcu – wyjaśnił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że programu Dostępność Plus koncentruje się na dostosowaniu przestrzeni publicznej, architektury, transportu i produktów do potrzeb wszystkich obywateli.

Reklama

- To pierwsza próba całościowego ujęcia tematu dostępności w Polsce - podkreślił minister Kwieciński.

Pierwszy konkurs w Programie Dostępność Plus już trwa. 7 czerwca Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zakończyło nabór wniosków od podmiotów, które chcą szkolić z dostępności urzędników zajmujących się architekturą, budownictwem i zagospodarowaniem przestrzennym. Zwycięski projekt poznamy we wrześniu. Szkolenia obejmą około 1500 osób.

Zasady dostępności mają też być wdrażane w polityce mieszkaniowej. Zobowiązuje do tego m.in. specustawa mieszkaniowa podpisana na początku sierpnia przez prezydenta RP. Nowe wznoszone gmachy użyteczności publicznej i wielorodzinne budynki mieszkalne muszą uwzględniać potrzeby i możliwości osób o szczególnej sytuacji życiowej, takich jak osoby z niepełnosprawnościami, osoby starsze czy rodziny z małymi dziećmi.

Z kolei w lipcu Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło konsultacje publiczne ustawy o dostępności stron publicznych i aplikacji mobilnych organów publicznych. Ustawa nałoży na instytucje publiczne obowiązek informowania w sposób dostępny dla osób z niepełnosprawnościami(zwłaszcza dla niewidomych czy niedosłyszących).

Standardy dostępności muszą też spełniać inwestycje finansowane ze środków unijnych. Wymóg ten dotyczy przedsięwzięć budowlanych, transportowych, systemów IT, aplikacji mobilnych i stron internetowych, projektów szkoleniowych, projektów edukacyjnych, działań promocyjnych.

Projekt ustawy o dostępności ma powstać do końca 2018 roku. Będzie ona obligatoryjna dla organów publicznych, instytucji korzystających ze środków publicznych oraz podmiotów świadczących tzw. usługi powszechne (np. bankowe, ubezpieczeniowe, medialne).

Reklama