W dzisiejszym odcinku programu Doroty Kani ,,Koniec systemu”, dziennikarka przyjrzała się rzeczywistej kondycji polskiego wymiaru sprawiedliwości. „Ciągle ja jako obywatel, a nie sędzia staram się przypominać o potrzebach społeczeństwa, aby każdy obywatel udawał się do sądu bez obaw” - mówiła w drugiej części programu sędzia Barbara Piwnik, była minister sprawiedliwości.
Pytana wprost o to, w jakiej kondycji po wszystkich zawirowaniach jest obecnie wymiar sprawiedliwości w Polsce, sędzia Piwnik przyznaje, że w sprawie nadal nie kończą się dyskusje i górę nadal biorą emocje.
- Przygnębiające jest to, że kolejna zmiana nie zmienia atmosfery i nastrojów, jakie wokół sądów są. Nie kończą się dyskusje, zostały emocje. Ciągle ja jako obywatel, a nie sędzia staram się przypominać o potrzebach społeczeństwa, aby każdy obywatel udawał się do sądu bez obaw – mówiła sędzia Barbara Piwnik.
Jednocześnie była szefowa resortu sprawiedliwości zastrzegła, że nadal jest pełna nadziei, jeśli chodzi o reformę sądownictwa.
- Nie tracę nadziei. Staram się wskazywać obszary, które zmian wymagają – choć wiem, że nie przysparza mi to popularności w środowisku sędziowskim. Uważam, że musi nastąpić refleksja, że najważniejszy jest obywatel. Jeżeli mówimy o zmianach, to także my dajmy odpowiedź na to czy takie postrzeganie wymiaru sprawiedliwości jest słuszne czy też nie, ale też proponujmy rozwiązania, które sprawią, że obywatel poprze nas i nie będzie rozgoryczony – tłumaczy sędzia Barbara Piwnik.
Odnosząc się do podziałów w samym środowisku sędziowskim, Barbara Piwnik przyznaje, że przydałoby się, aby zapomniano o podziałach i zaprzestano sporów dla dobra społeczeństwa.
- My nie mamy wyjścia. Musi nadjeść pewna refleksja. Konieczny jest przełom – rodzaj porozumienia poprzez dyskusje wszystkich tych, na których spoczywa ciężar prawidłowego funkcjonowanie sądów.(…) Pewnego dnia trzeba zaprzestać sporów i w interesie obywateli zapomnieć o podziałach, zastanowić się wspólnie co należy zrobić. (...) Społeczeństwo dało świadectwo ogromnej dojrzałości podczas obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Należy wyprowadzić wniosek, że trzeba w sposób odpowiedzialny podejmować działania i rozmawiać ze społeczeństwem tak, aby słuchać jego potrzeb – mówiła sędzia Barbara Piwnik na antenie Telewizji Republika.
Pytana z kolei o działania sędziego Waldemara Żurka, sędzia Barbara Piwnik przytoczyła ciekawy przykład.
Przypomnijmy, Żurek ogłosił, że wraz z grupą ok. 50 sędziów złożył pozew przeciwko „Gazecie Polskiej”, domagając się sprostowania słów premiera, które pojawiają się w... autoryzowanym wywiadzie z szefem rządu opublikowanym w jednym z poprzednich numerów tygodnika.
- Nie mogę wyrazić w tej sprawie opinii… Nawiążę tu do własnej sytuacji, kiedy próbowano mi zrobić postępowanie dyscyplinarne za to, że publicznie wyraziłam się w jednej sytuacji w telewizji, że Barbary Piwnik nie przekonuje wersja, że gen. Papałę zabili złodzieje samochodowi. Wtedy zastępca Prokuratora Generalnego domagał się wszczęcia przeciwko mnie postępowania dyscyplinarnego – pisząc, że jak ja wyrażam jakiś pogląd, to może to wywierać presję na sędziów, którzy będą kiedyś orzekać (...) Dlatego też nie będę wyrażać opinii w tej sprawie. Jednak będę z zainteresowaniem przyglądać się, jak ta sytuacja się potoczy, ponieważ udzieliłam kilu wywiadów, które autoryzowałam i zawsze byłam przekonana, że jeżeli ja autoryzuję wypowiedź i jest ona moja, to ja ponoszę odpowiedzialność za jej treść – jeśli narusza czyjeś dobra - podkreśla sędzia Barbara Piwnik.