Komisja Wenecka potwierdziła w piątek, że wpłynął do niej list marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, w którym prosi on o opinię w sprawie nowelizacji ustaw sądowych. Nieznany jest jeszcze termin prac nad przepisami Komisji, organu doradczego Rady Europy.
Być może będziemy wiedzieli więcej na ten temat w przyszłym tygodniu
- powiedział rzecznik Rady Europy Panos Kakawiatos.
Niektóre opinie wydawane przez Komisję Wenecką mogą być uznane za pilne, co można przeczytać na jej stronie internetowej.
Na razie nie wiadomo, kiedy i w jakim trybie KW przystąpi do prac nad opinią i kiedy zostanie ona wydana. Najbliższe obrady plenarne Komisji odbędą się w Wenecji 20-21 marca.
List marszałka Senatu został wysłany 30 grudnia. Zawiera prośbę o sformułowanie opinii w sprawie nowelizacji ustaw sądowych, czyli uchwalonych w grudniu 2019 roku w Sejmie zmian m.in. w Prawie o ustroju sądów powszechnych i w ustawie o Sądzie Najwyższym.
Komisja Wenecka to skrótowa nazwa Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo. Jest to organ doradczy Rady Europy do spraw prawa konstytucyjnego, powołany w 1990 roku w związku z upadkiem komunizmu w krajach Europy środkowo-wschodniej po to, by pomóc im w demokratycznych przemianach.
W skład KW wchodzi około stu ekspertów w dziedzinie prawa konstytucyjnego i międzynarodowego, należą do niej obecnie 62 państwa. Procedura prac nad opinią przewiduje wizytę kilku sprawozdawców tego gremium w kraju, którego dotyczy. Po tej wizycie i rozmowach z przedstawicielami różnych instytucji sprawozdawcy sporządzą, każdy osobno, komentarz do ustawy.
Opinie Komisji Weneckiej nie są wiążące, gdyż organ ten ma charakter doradczy i jego zadaniem jest pomaganie państwom w postępie demokracji.