Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!
Z OSTATNIEJ CHWILI
Prezydent Andrzej Duda podpisał budżet na 2025 r. oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej • • •

Dla tego prezydenta kontakt z obywatelami jest najważniejszy. Mucha analizuje prezydenturę Dudy

Wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha powiedział, że prezydentura Andrzeja Dudy jest prezydenturą otwartą na kontakt z obywatelami. - Prezydent jest niezwykle aktywny, na pewno nie jest to model prezydentury zamkniętej w pałacu - stwierdził. Dodał, że "otwarta prezydentura Andrzeja Dudy" ma dwa wymiary. Pierwszy to aktywność w pałacu: spotkania z samorządowcami, z organizacjami pozarządowymi, organizacja konferencji, Narodowa Rada Rozwoju, Rada ds. Przedsiębiorczości czy zaangażowanie prezydenta w wiele spraw społecznych. Drugi wymiar to – jak podkreślił Mucha – obecność prezydenta w polskich powiatach.

Filip Błażejowski/Gazeta Polska

Prezydencki minister bierze udział w IV Forum Przemysłowym gdzie uczestniczył w dyskusji na temat zaangażowania społecznego obywateli.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta RP pytany o działania prezydenta Andrzeja Dudy związane z przyszłorocznymi wyborami prezydenckim przypomniał, że nie ma jeszcze kampanii wyborczej i że rozpocznie się ona z chwilą zarządzenia wyborów.

"To może się odbyć pod koniec stycznia lub na początku lutego. Zadecyduje o tym Marszałek Sejmu. Wybory prezydencki odbędą się zaś w maju przyszłego roku"

- powiedział Mucha.

Dodał, że prezydent Andrzej Duda utrzymuje kontakt z wyborcami.

"Prezydent powinien taki kontakt ze społeczeństwem utrzymywać i my staram się to robić. Prezydent Andrzej Duda jest niezwykle aktywny i na pewno nie jest to model prezydentury zamkniętej w pałacu, bez rozmowy z Polakami"

- zapewnił Mucha.

Dodał, że "otwarta prezydentura Andrzeja Dudy" ma dwa wymiary. Pierwszy to aktywność w pałacu: spotkania z samorządowcami, z organizacjami pozarządowymi, organizacja konferencji, Narodowa Rada Rozwoju, Rada ds. Przedsiębiorczości czy zaangażowanie prezydenta w wiele spraw społecznych.

Drugi wymiar to – jak podkreślił Mucha – obecność prezydenta w polskich powiatach. "Jest pierwszym w historii prezydentem, który odwiedził każdy polski powiat – jeśli weźmiemy (pod uwagę - przyp. red) powiaty odwiedzone przez Andrzeja Dudę jak kandydata na prezydenta RP i te, które odwiedził jako urzędująca głowa państwa" - mówił Mucha.

Prezydencki mister podkreślił, że spotkania prezydenta Dudy dają wiele korzyści.

"Prezydent przez to ma znajomość sprawa zwykłych ludzi w całej Polsce. Ma pełne rozeznanie czym ludzie żyją, jakie są lokalne problemy (…) ma też pełne rozeznanie, jakie działania są przez ludzi aprobowane; ma też świadomość tego, jakie są jeszcze wyzwania do podjęcia"

- mówił.

Mucha dodał, że prezydent Duda jest też bardzo aktywny w polityce, w tym w działalności legislacyjnej.

"To jest 30 ustaw, które zostały przyjęte z wniosku prezydenta. W ramach tych ustaw można mówić o zmianach, które wzięły się z rozmów ze społeczeństwem, na przykład przywrócenie wieku emerytalnego"

- mówił Mucha.

Minister wspomniał też o programach społecznych i dynamiczny rozwoju gospodarczym.

"Jednocześnie w 2020 roku będziemy wydawać ponad cztery procent PKB na rodzinę i mamy najniższe w historii bezrobocie. Przy czym dla prezydenta kluczowe jest to, aby Polska rozwijała się równomiernie"

- stwierdził.

Mucha mówił też o pomocy prawnej dla obywateli. "Pamiętam tak zwaną Duda pomoc z kampanii prezydenckiej – to wyewoluowało w Biuro Interwencyjnej Pomocy Prawnej Kancelarii Prezydenta RP i mamy tu mnóstwo osób, które się zgłaszają. To najczęściej skargi na działanie wymiaru sprawiedliwości" - mówił Mucha.

Minister przypomniał też, że od 1 stycznia tego roku można korzystać z otwartej pomocy prawnej na etapie przedprocesowym w każdym powiecie. "Są dyżury prawników, którzy są dostępni dla każdego po złożeniu oświadczenia, że nie jest się w stanie uiścić kosztów pomocy prawnej na rynku" - mówił.

Mucha przypomniał też, że w życie wchodzi ustawa o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych. "To jest prezydencka zmiana prawa przygotowana we współpracy z samorządami (…) która pozwala integrować usługi społeczne" - mówił.

Dodał, że prezydent pracuję nad "ustawą o centrum zdrowia 75 plus".

"To jest wielkie wyzwania związane z naszą sytuacją demograficzną; z drugie strony rocznik z powojennego wyżu wchodzi w wiek 75 lat; chcielibyśmy zmienić system opieki zdrowotnej tak, by państwo otoczyło dobrze zorganizowaną opieką tych ludzi"

- mówił Mucha.

Prezydencki minister podkreślił, że polska demokracja funkcjonuje bardzo dobrze. "Mamy rekordowe frekwencje, jeśli chodzi o wybory samorządowe, do Parlamentu Europejskiego, parlamentarne, mam też nadzieje, że frekwencja będzie wysoka w wyborach prezydenckich" - mówił.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#prezydentura #Prezydent RP #Andrzej Duda #Paweł Mucha

redakcja