Chia-Wei Lin z Tajwanu wygrał prestiżowy, międzynarodowy konkurs gitarowy, rozstrzygnięty dzisiaj w Tychach. Tajwański gitarzysta otrzymał m.in. 5 tys. euro, profesjonalną gitarę oraz recitale podczas festiwali gitarowych w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech.
Drugi w konkursie był reprezentujący Polskę Andrzej Marcin Grygier, który otrzymał m.in. 2,5 tys. euro, stypendium artystyczne oraz gitarę, przeznaczoną dla najlepszego Polaka w konkursowych zmaganiach. Trzecie miejsce zajęła Carlotta Dalia z Włoch, która wygrała 1 tys. euro. Dla wielu laureatów wcześniejszych edycji tyskiego konkursu, zwycięstwo w nim stało się przepustką do międzynarodowej kariery.
Konkurs gitarowy im. Jana Edmunda Jurkowskiego towarzyszył festiwalowi "Śląska Jesień Gitarowa", organizowanemu co dwa lata od 1986 r. W tym roku odbyła się 17. edycja tej imprezy. W konkursie wzięło udział ponad 20 gitarzystów z kilku krajów świata, którzy nie ukończyli 30 lat. Artystów oceniało międzynarodowe jury pod przewodnictwem Marcina Dylli - laureata konkursu w 1996 r. i jednego z najbardziej znanych polskich wirtuozów gitary.
Trwający tydzień konkurs miał trzy etapy; do ostatniego przeszło sześcioro najlepszych uczestników: Marco Piperno, Milena Solcova, Carlotta Dalia, Andrzej Marcin Grygier, Marcin Kuźniar i Chia-Wei Lin.
Pierwszy etap konkursu to przede wszystkim program dowolny, w drugim uczestnicy musieli wykonać m.in. jedną wybraną spośród 25 propozycji sonat na gitarę, a w trzecim zagrać koncert gitarowy z tyską orkiestrą Aukso – dla części był to pierwszy taki występ, podczas którego musieli nie tylko wykazać się warsztatem, ale także dobrze współpracować z orkiestrą i opanować tremę.
Gitarzyści walczyli o nagrody pieniężne i rzeczowe oraz recitale na międzynarodowych festiwalach. Jak wskazują organizatorzy imprezy, na tyski festiwal co dwa lata przyjeżdżają młodzi gitarzyści, reprezentujący często najwyższy poziom w swojej kategorii wiekowej; są wśród nich laureaci innych międzynarodowych, prestiżowych konkursów. Oprócz wymagań dotyczących repertuaru, jedyny warunek dla uczestników to wiek - aby stanąć do konkursu, trzeba mieć mniej niż 30 lat.
Do współtworzenia tegorocznej edycji "Śląskiej Jesieni Gitarowej" organizatorzy zaprosili łącznie 69 artystów z całego świata – solistów, zespoły kameralne, trzy polskie orkiestry, a także gwiazdy światowego życia muzycznego spoza grona gitarzystów. W Tychach wystąpili m.in. Avi Avital, Chen Reiss i Clarice Assad.
W tym roku na program festiwalu złożyło się łącznie 18 wydarzeń. Poza konkursem były to koncerty i recitale artystów muzyki klasycznej światowego formatu, koncerty z towarzyszeniem AUKSO - Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy, a także lekcje mistrzowskie i prelekcje. Festiwalowi towarzyszyły wystawy i prezentacja instrumentów oraz wydawnictw i akcesoriów muzycznych. Imprezę uświetniły dwa prapremierowe wykonania koncertów gitarowych napisanych specjalnie na zamówienie organizatorów festiwalu przez artystów o międzynarodowej renomie: Clarice Assad i Marka Pasiecznego.
Nad bogactwem, różnorodnością i poziomem Śląskiej Jesieni Gitarowej programu czuwał dr hab. Marek Nosal - dyrektor artystyczny festiwalu, na co dzień instrumentalista, profesor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, prodziekan Wydziału Wokalno-Instrumentalnego tej uczelni.
Organizatorzy tyskiego festiwalu stawiają sobie za cel prezentację najbardziej wartościowych dokonań współczesnej muzyki gitarowej oraz kompozytorów, ukazanie szerokiego spektrum gatunków tej muzyki i promocję osiągnięć najwybitniejszych polskich wykonawców, a także wydawnictw muzycznych oraz lutników.
Idea Śląskiej Jesieni Gitarowej narodziła się w 1984 r. Jednym z inicjatorów festiwalu był zmarły w 1989 r. akademicki pedagog i kompozytor Jan Edmund Jurkowski. Pierwsza edycja imprezy, szybko uznanej za jedną z najbardziej znaczących tego typu w Europie, odbyła się w październiku 1986 r. Od tego czasu festiwal organizowany jest co dwa lata. Jego organizatorem jest Miejskie Centrum Kultury w Tychach.
Przed dwoma laty w tyskim konkursie triumfował Marko Topchii z Ukrainy, a w poprzednich edycjach m.in. Chińczyk Xingye Li, Francuz Florian Larousse, Koreanka Kyuhee Park.