Biorąc pod uwagę dobrze rozwijające się stosunki pomiędzy SKW a FSB a także podpisane porozumienie o współdziałaniu w sferze kontrwywiadu wojskowego chcę wyrazić moją wdzięczność za trwającą do tej pory współpracę między naszymi służbami - pisał w 2014 r. do szefa Departamentu Kontrwywiadu Wojskowego FSB Piotr Pytel, szef polskiej SKW. Dokument przedstawił dzisiaj na Twitterze prof. Sławomir Cenckiewicz.
Sejm odwołał w środę wieczorem w głosowaniu ośmiu członków Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007-2022: Sławomira Cenckiewicza, Andrzeja Zybertowicza, Przemysława Żurawskiego vel Grajewskiego, Łukasza Cięgoturę, Marka Szymaniaka, Arkadiusza Puławskiego, Andrzeja Kowalskiego i Michała Wojnowskiego.
Wcześniej odbyła się konferencja prasowa, na której zaprezentowano cząstkowy raport komisji ds. zbadania rosyjskich wpływów w Polsce. Komisja rekomendowała, aby Donaldowi Tuskowi, Jackowi Cichockiemu, Bogdanowi Klichowi, Tomaszowi Siemoniakowi i Bartłomiejowi Sienkiewiczowi nie były powierzane stanowiska publiczne odpowiadające za bezpieczeństwo państwa. Odtajniono również protokół z przesłuchania Donalda Tuska w prokuraturze. Wskazywano także na współpracę polskiej Służby Kontrwywiadu Wojskowego z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa.
Piotr Pytel, były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, napisał w środę na Twitterze, że "nie było żadnej współpracy pomiędzy SKW a FSB".
- Nie przekazaliśmy Rosjanom jakiejkolwiek informacji. PiSiaki - pokażecie chociażby jedną notatkę, pismo, cokolwiek co wskazywałoby na współpracę SKW z Rosjanami? Nie pokażecie - jesteście patologicznymi, wrednymi oszustami - stwierdził.
Nie było żadnej współpracy pomiędzy SKW a FSB. Nie przekazaliśmy Rosjanom jakiejkolwiek informacji. PiSiaki - pokażecie chociażby jedną notatkę, pismo, cokolwiek co wskazywałoby na współpracę SKW z Rosjanami? Nie pokażecie - jesteście patologicznymi, wrednymi oszustami.
— Piotr Pytel🇵🇱 (@PiotrPytel67) November 29, 2023
W odpowiedzi, prof. Sławomir Cenckiewicz, w czwartek rano opublikował na Twitterze dokument - pismo byłego szefa SKW, Janusz Noska do dyrektora FSB, gen. Aleksandra Bortnikowa.
Szef SKW gen. Janusz Nosek do samego dyrektora FSB gen. Aleksandra Bortnikowa o „gotowości do podjęcia rozmów dotyczących rozpoczęcia bliższej WSPÓŁPRACY” pomiędzy SKW i FSB
— Sławomir Cenckiewicz (@Cenckiewicz) November 30, 2023
FSB „służba partnerska” dla SKW! :) pic.twitter.com/uwXyKUTvK9
Dzisiaj, były szef komisji ds. badania wpływów rosyjskich, przedstawił w mediach społecznościowych kolejny dokument. Pod nim widnieje podpis Piotra Pytla.
"Biorąc pod uwagę dobrze rozwijające się stosunki pomiędzy SKW a FSB a także podpisane porozumienie o współdziałaniu w sferze kontrwywiadu wojskowego chcę wyrazić moją wdzięczność za trwającą do tej pory współpracę między naszymi służbami"
Pytel deklaruje gotowość pomocy FSB w związku z organizowanymi w Soczi zimowymi igrzyskami olimpijskimi do "wymiany informacji i wsparcia" w zakresie "zagrożeń terrorystycznych".
- Jeżeli potrzebują państwo wsparcia we wskazanym wyżej zakresie, proszę mieć pewność, że jestem gotów do pomocy - zapewniał Pytel.
„Biorąc pod uwagę dobrze rozwijające się stosunki pomiędzy SKW a FSB a także podpisane porozumienie o współdziałaniu w sferze kontrwywiadu wojskowego chcę wyrazić moją wdzięczność za trwającą do tej pory współpracę między naszymi służbami”
— Sławomir Cenckiewicz (@Cenckiewicz) December 1, 2023
- szef SKW płk Piotr Pytel do gen.… pic.twitter.com/D1k0xd7P9f