Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Były prezes sądu okręgowego przyjął 100 tys. złotych łapówki? Jest wniosek o areszt

- W toku jest sprawa z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie sędziego - będzie ona leżała teraz z uwagi na uchwałę Sądu Najwyższego. Były prezes jednego z sądów okręgowych przyjął ok. 100 tys. złotych łapówki - powiedział prokurator krajowy Bogdan Święczkowski w programie "Dziennikarski Poker" na antenie Telewizji Republika.

Bogdan Święczkowski
Bogdan Święczkowski
youtube.com/printscreen/Telewizja Republika

Tematem dzisiejszego programu Doroty Kani były szeroko rozumiane nieprawidłowości w wymiarze sprawiedliwości. Na pytania prowadzącej odpowiadał prokurator krajowy Bogdan Święczkowski.

Jednym z najbardziej bulwersujących opinię publiczną zjawisk jest bezkarność i korupcja wśród sędziów i prokuratorów. Jak wskazał w programie Bogdan Święczkowski, zdarzają się sytuacje, gdy osoby reprezentujące wymiar sprawiedliwości sprzeniewierzają się swojemu powołaniu, a także obowiązującemu prawu, uzależniając swe orzeczenia od łapówek.

– To najczęściej są drobne wykroczenia. Jeżeli chodzi o sędziów i prokuratorów skierowano ok. 100 wniosków o uchylenie immunitetu. Te wnioski dotyczyły spraw związanych, począwszy od jazdy pod wpływem alkoholu poprzez różnego rodzaju przestępstwa związane z przekraczaniem uprawnień, niedopełnieniu obowiązków, do spraw bardzo bulwersujących jakimi jest przyjmowanie łapówek przez sędziów 

– mówił Bogdan Święczkowski.

Odpowiadając wprost za co miały być przyjmowane łapówki, Święczkowski stwierdził, że „za wydawanie pozytywnych orzeczeń”.

- W toku jest np. sprawa z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie sędziego - będzie ona leżała teraz z uwagi na uchwałę Sądu Najwyższego. Były prezes jednego z sądów okręgowych przyjął ok. 100 tys. złotych łapówki

 – odparł. Jak dodał, nie chciałby „za dużo ujawniać”, ale wspomniany sędzia „łapówkę przyjął w zamian za czynności urzędowe”. 

 – Więcej szczegółów nie mogę ujawnić, ponieważ to jest etap uchylania immunitetu i wniosku o jego tymczasowe aresztowanie, dlatego nie mogę zbyt wiele powiedzieć przed zgodą Izby Dyscyplinarnej SN na uchylenie jego immunitetu i zgody na tymczasowe aresztowanie

 – wyjaśnił Święczkowski.

Gość red. Doroty Kani nawiązał także do czwartkowej uchwały trzech izb Sądu Najwyższego, która zakwestionowała m.in. legalność Izby Dyscyplinarnej tegoż sądu. Zdaniem Bogdana Święczkowskiego, sędziowie podejmujący tą kontrowersyjną uchwałę „nie zdawali chyba sobie sprawy z tego co robią albo chronią swoich kolegów”. 

– W kilkudziesięciu sprawach doszło już do uchylenia immunitetu, a uchwała SN może teraz zakwestionować wszystkie te uchylenia

– mówił na antenie Telewizji Republika Prokurator Krajowy.

OBEJRZYJ CAŁĄ ROZMOWĘ DOROTY KANI W PROGRAMIE DZIENNIKARSKI POKER

 

 



Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika

#Dziennikarski Poker #Dorota Kania #Bogdan Święczkowski #reforma wymiaru sprawiedliwości

redakcja