Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Rząd Izraela zatwierdził porozumienie z palestyńskim Hamasem w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy oraz uwolnienia zakładników • • •

Busko-Zdrój zmierzy smog

Polska Spółka Gazownictwa przekazała dziś władzom Buska-Zdroju (Świętokrzyskie) profesjonalne urządzenie do pomiaru jakości powietrza w ramach kampanii „Przyłącz się, liczy się każdy oddech”. Jej celem jest walka ze smogiem. Podobne urządzenia otrzyma 22 polskich miejscowości.

Sanatorium Uzdrowiskowe
Sanatorium Uzdrowiskowe
By Yureksz [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], from Wikimedia Commons

Świętokrzyska miejscowość otrzymała urządzenie pomiarowe do monitorowania stężenia pyłów PM10 i PM2,5 w powietrzu. Wyniki, aktualizowane w czasie rzeczywistym, będą prezentowane na wyświetlaczu umieszczonym na terenie miasta oraz online, na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy Busko-Zdrój. Urządzenie wyposażone jest w stację meteo, która monitoruje temperaturę, wilgotność powietrza i siłę wiatru. Jedną z zalet urządzenia jest jego mobilność. Można przenosić je w dowolne miejsce.

Jesteśmy gminą uzdrowiskową o specyficznych wymogach związanych z kształtowaniem się natężeń tych pyłów. To urządzenie, przekazane nam przez Polską Spółkę Gazowniczą, pozwoli nam monitorować i diagnozować wielkość tych pyłów, w miejscach gdzie będzie instalowane. Bardzo nam zależy na tym, aby kuracjusze korzystający z naszych uzdrowisk, przebywali w jak najbardziej czystym powietrzu

– powiedział burmistrz Buska–Zdroju Waldemar Sikora.

Smog to poważny problem w miejscowościach i gminach na południu Polski. Zanieczyszczenia powietrza powodują choroby płuc i dróg oddechowych, alergie, stany zapalne układu krążenia i miażdżycę, a także zwiększają ryzyko zawału serca. Smog przyczynia się do rozwoju nawet 18 proc. nowotworów i skraca średnią długość życia o ponad 2 lata. Zanieczyszczenie powietrza to przede wszystkim efekt korzystania ze złej jakości paliw i użytkowania starych kotłów węglowych.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGNiG Polska Spółka Gazownictwa, realizująca „Program przyspieszenia inwestycji w sieć gazową Polski na lata 2018-2022”, jest organizatorem kampanii „Przyłącz się, liczy się każdy oddech”. Jej celem jest namawianie mieszkańców do korzystania z gazu ziemnego, najczystszego i najbardziej ekologicznego paliwa, jako alternatywy dla starych pieców i kotłów węglowych.

PSG systematycznie rozbudowując sieć dystrybucji gazu daje możliwość korzystania z gazu ziemnego mieszkańcom tych gmin, którzy dotychczas musieli ogrzewać domy innymi, znacznie mniej ekologicznymi rodzajami paliw

– podkreślił podczas konferencji dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego PSG w Kielcach Radosław Słoniewski.

Według raportu Europejskiej Agencji Środowiska (European Environment Agency) w Polsce z powodu przekroczenia ilości pyłu zawieszonego w powietrzu każdego roku umiera przedwcześnie około 46 tys. osób, a dodatkowe 2 700 osób z powodu nadmiaru tlenków siarki i ozonu.

Dominika Mucha, ekspertka do spraw wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie z Politechniki Warszawskiej, zaznaczyła podczas konferencji, że należy podjąć wiele działań w celu eliminacji złej jakości powietrza.

Wśród nich znajdują się m.in. zmiany prawne związane z wprowadzeniem norm jakości dla paliw stałych, rezygnacja z paliw stałych na rzecz ogrzewania gazowego i elektrycznego, czy też termomodernizacja. Pomocne będą narzędzia finansowe, które umożliwią ich realizację oraz skuteczną kontrolę wdrażania zwiększającą efektywność tych działań

- powiedziała Mucha.

Polska Spółka Gazownictwa w ramach kampanii „Przyłącz się, liczy się każdy oddech” przekaże urządzenia do monitorowania jakości powietrza 22 polskim miejscowościom. Partnerami kampanii są: Fundacja PGNiG im Ignacego Łukasiewicza, Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP i Politechnika Warszawska.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#PSG #powietrze #pomiar #jakość powietrza #smog

redakcja