Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

Broń atomowa dla Polski. Prezydent Duda: Możemy zaakceptować oba rozwiązania

Prezydent Andrzej Duda w opublikowanej w piątek rozmowie z agencją Bloomberga ocenił, że Polska powinna starać się o objęcie francuskim systemem odstraszania nuklearnego, a jednocześnie dążyć do udziału w programie współdzielenia amerykańskiej broni atomowej (Nuclear Sharing). - Jesteśmy w stanie przyjąć zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie - powiedział prezydent Duda, podkreślając, że "nie są ani sprzeczne, ani wzajemnie się wykluczające".

W marcu Donald Tusk mówił o potrzebie rozszerzenia "parasola atomowego" na Polskę, i dodawał, że Warszawa rozmawia na temat propozycji prezydenta Francji Emmanuela Macrona, by użyć francuskiej broni jądrowej do obrony europejskich sojuszników.

Reklama

Od kilku lat prezydent Andrzej Duda mówi o potrzebie przynależności Polski do natowskiego programu Nuclear Sharing. Program może przybrać formę przyjęcia przez sojusznika amerykańskiej broni atomowej na swoim terytorium (uważa się, że robi to już kilku członków NATO w Europie) lub zaoferowania do misji nuklearnej odrzutowców eskortowych lub zwiadowczych.

Jesteśmy w stanie przyjąć zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie – ocenił polski prezydent. 

Zdaniem Andrzeja Dudy „te dwie idee nie są ani ze sobą sprzeczne, ani nie wykluczają się nawzajem, one mogą funkcjonować jednocześnie”.

– Francja mówi o parasolu nuklearnym. Dlaczego mamy się nie zgodzić i nie zawrzeć z sojusznikiem francuskim porozumienia na parasol nuklearny i równocześnie rozmawiać o nuclear sharing?

– zapytał.

W rozmowie z Bloombergiem Andrzej Duda podkreślił, że rolą NATO jest przeciwstawianie się "agresywnemu zachowaniu Rosji".

W 2023 r. rosyjski przywódca Władimir Putin powiedział, że Moskwa rozmieściła część swojej taktycznej broni jądrowej na Białorusi, co wzburzyło członków wschodniej flanki Sojuszu.

"Jak NATO zamierza na to zareagować? Moja odpowiedź jest bardzo prosta. Zapraszamy do rozszerzenia współdzielenia broni nuklearnej również na nasze terytorium"

- powiedział Duda.

W ocenie Bloomberga przyjęcie przez Polskę propozycji prezydenta Francji Emmanuela Macrona mogłoby napotkać pewne przeszkody - francuska tarcza nuklearna jest niezależna od obejmujących Polskę gwarancji bezpieczeństwa NATO, ponadto Polska jako sygnatariusz Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej zobowiązała się do rezygnacji z dążenia do pozyskania broni atomowej.

Prezydent Andrzej Duda, pytany o relokację amerykańskich wojsk z Jasionki, stwierdził, że "nie ma absolutnie żadnej przesłanki do tego, żeby twierdzić, że liczebność armii amerykańskiej zostanie zmniejszona w Polsce". 

- Wręcz przeciwnie - dodał.

Reklama