Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Bp Świerzawski pośmiertnie odznaczony przez prezydenta. "Dziękujemy za to, że żył wśród nas"

Biskup senior diecezji sandomierskiej Wacław Świerzawski został dziś pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy naukowej, dydaktycznej oraz osiągnięcia w pracy duszpasterskiej i społecznej.

kielce.uw.gov.pl

Odznaczenie w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy, na ręce Ewy Biegun - bratanicy zmarłego jesienią ubiegłego roku duchownego - złożyła podczas uroczystości w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach, wojewoda Agata Wojtyszek.

- Dziękujemy dziś księdzu biskupowi Świerzawskiemu za działalność, za to że żył wśród nas, za to że dokonał tak wielu dzieł. To odznaczenie, jest wynikiem starań, które rozpoczęły się jeszcze za życia księdza biskupa

 – podkreśliła wojewoda.

Postanowienie prezydenta o nadanie orderu bp Świerzawskiemu jest datowane na 8 grudnia 2017 r. Duchownego uhonorowano "za wybitne zasługi w pracy naukowej i dydaktycznej, za osiągnięcia w pracy duszpasterskiej i społecznej".

Bratanica bp. Świerzawskiego podkreśliła, że jej stryj "był wyjątkowym człowiekiem".

- Był wymagającym, surowym, konkretnym wychowawcą wielu pokoleń studentów, a równocześnie człowiekiem pełnym wewnętrznego ciepła, uroku osobistego. Sensem jego życia była więź z Chrystusem (...) a celem i treścią – odbudową zarówno duchowości człowieka, co realizował pisząc piękne książki, zakładając wspólnoty, we wszystkich dziełach duchowych, kapłańskich. Zajmował się także odbudową miejsc w których pracował i mieszkał – zostawił po sobie wiele odnowionych zabytków. Był świetnym organizatorem

– opisywała Biegun.

Wacław Świerzawski urodził się 14 maja 1927 r. w Złoczowie (Archidiecezja Lwowska). Święcenia kapłańskie przyjął z rąk abpa Eugeniusza Baziaka w roku 1949, w wieku 22 lat. Były one uwieńczeniem studiów teologicznych, rozpoczętych w Wyższym Seminarium Duchownym we Lwowie (które w 1945 r. przeniesione zostało do Kalwarii Zebrzydowskiej).

Magisterium z teologii otrzymał na Uniwersytecie Jagiellońskim, a następnie studiował w Warszawie oraz Rzymie, gdzie uzyskał tytuł doktora teologii. W latach 1968 - 1988 Wacław Świerzawski kierował Instytutem Liturgicznym im. bł. Michała Giedroycia przy Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie (potem, od 1981 r. Papieskiej Akademii Teologicznej). Od 1988 do 1992 r. sprawował funkcję rektora Papieskiej Akademii Teologicznej. 

Bp Świerzawski był wieloletnim rekolekcjonistą i kierownikiem duchowym, założycielem instytutów świeckich oraz Zgromadzenia Sióstr Świętej Jadwigi Królowej Służebnic Chrystusa Obecnego. Napisał 66 książek i około 1300 artykułów naukowych i popularnonaukowych z dziedziny teologii liturgii i duchowości.

Sakrę biskupią otrzymał 28 kwietnia 1992 r. z rąk nuncjusza apostolskiego abp. Józefa Kowalczyka. W latach 1992-2002 był ordynariuszem diecezji sandomierskiej. Jako Pasterz diecezji, podjął wiele inicjatyw dotyczących struktur i duszpasterstwa, takich jak powołanie ośrodka Caritas, Domu Samotnej Matki, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Akcji Katolickiej.

W 1996 r. zainicjował doroczną diecezjalną pielgrzymkę do grobów św. Stanisława Biskupa i Męczennika (głównego patrona diecezji) i św. Jadwigi Królowej. Rok później zorganizował dla wszystkich parafii diecezjalny Kongres Eucharystyczny. W latach 1996-1999 przeprowadził Drugi Synod Diecezji Sandomierskiej.

Duchowny zmarł w Sandomierzu 7 października 2017 r. w wieku 90 lat. Bp. Świerzawskiego pochowano 16 października w krypcie Bazyliki Katedralnej w Sandomierzu. Spoczywają tam także jego poprzednicy w diecezji sandomierskiej. 

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski #biskup sandomierski #Bp Wacław Świerzawski

redakcja