Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Bp. Bronakowski: Ochrona trzeźwości wielkim zadaniem dla współczesnych Polaków

Biskup Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości, przedstawił główne wydarzenia Narodowego Kongresu Trzeźwości. Będą nimi ogólnopolska konferencja na Uniwersytecie Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (od 21 do 23 września), spotkanie rodzinne na placu Piłsudskiego (23 września) oraz niedziela kongresowa w kościołach całej Polski (24 września).

Biskup Tadeusz Bronakowski
Biskup Tadeusz Bronakowski
youtube/print screen

Badania jasno pokazują, że  pijaństwo i alkoholizm są bardzo poważnym problemem, który osłabia państwo w wymiarze duchowym, politycznym, społecznym, ale także gospodarczym i finansowym 
– podkreślał bp Tadeusz Bronakowski przed konferencją organizowaną na UKSW w ramach Narodowego Kongresu Trzeźwości. Trwa on od lutego br. pod hasłem: „Ku trzeźwości narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu”.

Jak zaznaczał przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości, kongres jest wyrazem troski Kościoła o wyzwolenie Polaków z nałogów. Jednym z dwóch głównych wydarzeń kongresowych była pielgrzymka na Jasną Górę 17 i 18 czerwca. Drugim będzie zaplanowana w dniach 21-23 września trzydniowa sesja na UKSW w Warszawie zatytułowana: „Rola państwa i samorządów w służbie trzeźwości narodu”. Otworzy ją msza św. o godz. 9.00 pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Następnie w auli im. Roberta Schumana zostanie zaprezentowany Hymn Narodowego Kongresu Trzeźwości skomponowany przez Piotra Pałkę w wykonaniu Chóru Królowej Polski (Queen’s Choir).

Wśród prelegentów konferencji będą m.in. bp Adam Lepa, o. prof. Jacek Salij OP,  ks. Marek Dziewiecki, prof. dr hab. Krzysztof Wojcieszek, a także Emanuele Scafato z Włoskiego Instytutu Sanitarnego. Kongres zakończy w niedzielę 24 września msza św. dziękczynna.

Również w niedzielę odprawione zostaną uroczyste liturgie w intencji trzeźwości w kościołach w całej Polsce. Tego dnia, w katedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie przy grobie sługi bożego kard. Stefana Wyszyńskiego zostaną złożone postanowienia kongresowe.

Dodatkowo, w ramach wydarzeń kongresowych  23 września na placu Piłsudskiego w Warszawie będzie miało miejsce spotkanie rodzinne „Świadek wolności”. Jak mówi bp Bronakowski, w tym dniu pl. Piłsudskiego zamieni się w arenę spotkań, rozmów, debat, pokazów edukacyjnych, konkursów i zabaw. Wieczorem planowany jest koncert.

Kongres i inne działania trzeźwościowe nie są utopią. Są odpowiedzią na dramatyczną sytuację naszego narodu 
– podkreślał biskup. – Musimy obronić Polskę, by w 2018 roku, w stulecielecie odzyskania niepodległości cieszyć się nie tylko zewnętrzną, ale także a może przede wszystkim duchową wolnością Polaków – dodał.

 



Źródło: episkopat.pl, niezalezna.pl

#Tadeusz Bronakowski #trzeźwość #alkoholizm #alkohol #Narodowy Kongres Trzeźwości

redakcja