Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Bliscy ofiar katastrofy smoleńskiej popierają apel Klubów "GP". Wassermann: Chcemy przeżyć tę rocznicę godnie

Nie ma obowiązku obchodzenia rocznicy tragedii smoleńskiej, nie ma obowiązku oglądania tego, natomiast bardzo prosimy - pozwólcie nam, skoro my czujemy taką potrzebę, zrobić to w sposób godny - zaapelowała na antenie Telewizji Republika poseł Małgorzata Wassermann. Jutro odbędą się obchody 14. rocznicy katastrofy. Bliscy ofiar przyłączają się do apelu Klubów "Gazety Polskiej" o spokojne jej uczczenie.

Mateusz Kochanowski, Małgorzata Wassermann
Mateusz Kochanowski, Małgorzata Wassermann
screen - Telewizja Republika

Ta tragedia dotknęła każdego z nas, ale szczególnego cierpienia przysporzyła rodzinom ofiar i wszystkim ich bliskim. Dlatego zwracamy się o spokojne i godne uczczenie tej rocznicy, przypominając, że upamiętniamy ważne dla wielu z nas osoby i tragedię całego Państwa - napisali w apelu w związku z rocznicą tragedii smoleńskiej klubowicze Klubów "Gazety Polskiej".

"Myślę, że mogę to powiedzieć w imieniu swoim i Mateusza (Kochanowskiego - przyp. red.). My do tego apelu się przyłączamy i bardzo serdecznie prosimy w imieniu nas samych i rodzin naszych rodzin, abyście państwo pozwolili nam w sposób godny, właściwy upamiętnić tą 14. rocznicę. To jest dla nas bardzo ważne, to jest dla nas bardzo trudne i myślę, że każdy człowiek, który już nie żyje, zasługuje na pamięć, a zwłaszcza, jeżeli w takich okolicznościach ginie prezydent i najważniejsze osoby w państwie i nie ma obowiązku przychodzenia, nie ma obowiązku oglądania tego, natomiast bardzo prosimy - pozwólcie nam, skoro my czujemy taką potrzebę, zrobić to w sposób godny"

– mówiła na antenie Telewizji Republika poseł Małgorzata Wassermann, która straciła w smoleńskiej tragedii ojca - Zbigniewa Wassermanna. Poseł zaapelowała też do dziennikarzy o nie podsycanie społecznych emocji. - Spotykamy się z różnymi atakami od 14 lat, jako osoby, które domagają się pewnych rzeczy, jeżeli chodzi o Smoleńsk, ale tego jednego dnia, dajcie spokojnie złożyć kwiaty, pomodlić się i zapalić znicze - powiedziała.

Mateusz Kochanowski, syn śp. ministra Janusza Kochanowskiego, zaznaczył, że sceny, które widoczne są od lat przy pomniku w Warszawie są bolesne. - Chcielibyśmy rzeczywiście, żeby ludzie poczuli pewną jedność i wspólnie upamiętnili pamięć osób zmarłych. Jeżeli ktoś nie ma potrzeby, to naprawdę, nie musi tam się wybierać, żeby robić zamieszanie, rozróby, czy krzyczeć - zaznaczył.

"Na szczęście mój ojciec jest pochowany w Częstochowie, więc my nie mamy tego typu ludzi, którzy przychodzą nam zakłócać, kiedy my tam się modlimy kilka razy do roku, ale proszę sobie wyobrazić, że ja bym poszedł na czyjś grób na wszystkich świętych i krzyczał, czy skandował jakieś hasła. No to się w głowie nie mieści. Więc dlaczego ludzie tak robią? Wczoraj było zaćmienie słońca, niektórzy ludzie dostali absolutnego zaćmienia rozumu. Jest apel tutaj "Gazety Polskiej" i Telewizji Republiki do państwa, że jeżeli ktoś nie chce czcić, to nie musi, ale ja też apeluję do rządzących" 

– powiedział.

Kochanowski oznajmił, że przedstawiciele rządu są współodpowiedzialni za atmosferę wokół smoleńskiej tragedii, ponieważ od początku ją podsycali. 

Program obchodów 14. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Warszawie: 

  • godz. 8:00 - msza święta w intencji Ofiar Katastrofy Smoleńskiej - Kościół Seminaryjny pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 52/54)
  • godz. 8:41 - Apel Pamięci przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie
  • godz. 19:00 - msza święta w intencji Ofiar Katastrofy Smoleńskiej - Bazylika Archikatedralna pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela 
  • godz. 20:00 - Marsz Pamięci z Bazyliki Archikatedralnej pod Pałac Prezydencki 
  • godz. 21:00 - wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego pod Pałacem Prezydenckim

Obchody odbędą się również w innych polskich miastach:

Klub „Gazety Polskiej” Dzierżoniów II - 10 kwietnia 2024 (środa) godz. 17:00 zaprasza do uczestnictwa w upamiętnieniu wszystkich poległych nad Smoleńskiem przed Pomnikiem Losów Ojczyzny na Skwerze Solidarności

Klub „Gazety Polskiej” w Zgorzelcu zaprasza na 10 kwietnia 2024 (środa) na:

- Godz. 18:00 – Uroczysta Msza Św. w intencji Ofiar Tragedii Smoleńskiej. Kościół pw. Św. Jadwigi Śląskiej plac Jana Pawła II 1 w Zgorzelcu. Po Mszy Św. złożenie wiązanek, odśpiewanie hymnu państwowego.

- Godz. 19:00 – Koncert Pawła Piekarczyka. Świetlica przy Parafii pw. Św. Jadwigi Śląskiej plac Jana Pawła II 1 w Zgorzelcu.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

 



Źródło: niezalezna.pl

#Smoleńsk #Katastrofa smoleńska