Tysiąc osób już przeszło takie badania - poinformowało współrealizujące program Białostockie Centrum Onkologii (BCO). Projekt prowadzi szpital powiatowy w Zambrowie we współpracy z BCO i szpitalem ogólnym w Wysokiem Mazowieckiem.
Główny cel programu to ograniczanie przypadków śmierci z powodu raka jelita grubego poprzez profilaktykę - badania kolonoskopowe - wczesne wykrywanie choroby. Kolonoskopia pozwala na wykrycie wczesnych zmian, stanów zapalnych, które mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie.
Z badań w ramach programu mogą korzystać mieszkańcy w wieku 50-65 lat, którzy w ciągu ostatnich dziesięciu lat nie mieli badań kolonoskopowych. Skorzystać mogą również osoby młodsze, w których rodzinach wystąpił rak jelita grubego. Badania w ramach programu są prowadzone w znieczuleniu ogólnym - poinformowała rzeczniczka prasowa Białostockiego Centrum Onkologii Monika Mróz.
W ostatnich latach świadomość pacjentów dotycząca profilaktyki raka jelita grubego znacznie wzrosła. Duża w tym rola mediów i kampanii promujących działania prozdrowotne. Nadal jednak zgłaszalność Polaków na przesiewowe badania kolonoskopowe jest zbyt niska. W krajach zachodnich wynosi ona ponad 80 proc., w Polsce na wysyłane zaproszenia odpowiada mniej niż 20 proc.
- podkreśla kierownik Pracowni Endoskopii w Białostockim Centrum Onkologii dr Grażyna Piotrowska-Staworko.