Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Wracają upały, a z nimi - zagrożenia związane z czadem

Do Polski znów nadchodzą upały. "W słoneczne i upalne dni wzrasta zagrożenie tlenkiem węgla" - ostrzega rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Karol Kierzkowski. Wskazując na konkretne liczby, wskazał, że tylko w czerwcu i lipcu strażacy z powodu wykrycia tlenku węgla w domach i mieszkaniach interweniowali ponad 800 razy.

Straż pożarna
Straż pożarna
@KGPSP - twitter.com

Z prognoz zagrożeń meteorologicznych wynika, że w najbliższych dniach niemal w całej Polsce Instytut wyda alerty pierwszego i drugiego stopnia przed upałami. Strażacy zwracają uwagę, że powrót upałów wiąże się nie tylko ze wzrostem zagrożenia pożarowego w lasach, ale również z większym zagrożeniem tlenkiem węgla, czyli czadu.

Setki interwencji 

Ze statystyk PSP wynika, że tylko w czerwcu i lipcu strażacy interweniowali 828 razy z powodu wykrycia tlenku węgla w domach i mieszkaniach. 388 interwencji miało miejsce w lipcu, a ponad 400 w czerwcu. Główną przyczyną tych zdarzeń była wysoka temperatura powietrza.

Rzecznik PSP st. bryg. Karol Kierzkowski zwrócił uwagę, że w lipcu liczba incydentów związanych z emisją tlenku węgla wahała się od kilku do kilkudziesięciu dziennie. Najwięcej - 244 zdarzenia - zanotowano w ciągu trzech dni - od 9 do 11 lipca.

"Głównym czynnikiem prowadzącym do emisji tlenku węgla w domach jest wysoka temperatura powietrza. Promienie słoneczne nagrzewają dachy budynków, a także kominy i przewody wentylacyjne, a to prowadzi do gromadzenia się w nich ciepłego powietrza"

– przekazał Kierzkowski. Zaznaczył, że powoduje to powstanie tzw. poduszki powietrznej w przewodach, co skutkuje brakiem ciągu.

I ostrzegł: "w rezultacie, spaliny z urządzeń grzewczych, np. gazowych podgrzewaczy wody lub kominków, przedostają się do pomieszczeń, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia". Dodał, że w lipcu zatrucia tlenkiem węgla doznało 30 osób.

Rzecznik PSP zauważył, że większość zdarzeń związanych z zatruciem tlenkiem węgla została zgłoszona po uruchomieniu się czujki tlenku węgla w budynku.

"To budująca wiadomość. Zachęcamy do instalowania takich czujek w swoich domach"

– wskazał Kierzkowski.

Warto postawić na czujkę

Państwowa Straż Pożarna przypomniała o konieczności zwracania uwagi na sprawność i drożność przewodów wentylacyjnych oraz przewodów kominowych, a także instalacji gazowej oraz elektrycznej. PSP zaapelowała również o dokonywanie przeglądów technicznych urządzeń grzewczych oraz zabezpieczenie swojego domu czujką tlenku węgla i czujką dymu.

"Czujka dymu lub czadu to prosty sposób na zabezpieczenie domu. Urządzenia te skutecznie ostrzegają mieszkańców o powstaniu pożaru lub emisją tlenku węgla"

– zaznaczył rzecznik PSP.

Czad, czyli tlenek węgla, jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia - przy dużych stężeniach tego gazu - może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążeniowo-oddechowa i śmierć.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#czad #Polska #straż pożarna #bezpieczeństwo

az