Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

Kolejne szturmy na granicę Polski. Straż Graniczna wzmacnia pojazdy. „To ochrona życia i zdrowia mundurowych“

59 nielegalnych migrantów próbowało w piątek wtargnąć do Polski z Białorusi. Cudzoziemcy pochodzili głownie z Syrii i Iranu. W związku z nieustającą presją na wschodnią granicę kraju, Straż Graniczna wzmacnia swoje pojazdy. "Ma to zabezpieczyć pojazdy przed zniszczeniem, ale przede wszystkim ma chronić życie i zdrowie funkcjonariuszy" - wyjaśnia rzecznik Podlaskiego Oddziału SG mjr Katarzyna Zdanowicz.

W okolicach Białowieży (Podlaskie) doszło do incydentów; licząca 17 osób grupa migrantów rzucała kamieniami i gałęziami w kierunku patroli polskich służb, nikt nie doznał obrażeń - poinformowała SG w sobotę rano na Twitterze.

Reklama

Według danych SG od początku roku na granicy polsko-białoruskiej było ok. 22 tys. prób nielegalnego jej przekroczenia. W marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju ok. 3 tys. W czerwcu zanotowano ich również niespełna 3 tys. W lipcu było 4 tys. takich prób, w sierpniu blisko 2,8 tys., we wrześniu - niespełna 1,1 tys., a dotąd w październiku - ok. 850.

Nielegalni migranci zatrzymani w tym roku przez funkcjonariuszy Podlaskiego Oddziału SG pochodzili z ponad 50 krajów.

Strażnicy wzmacniają auta

W związku z nieustającymi atakami Straż Graniczna postanowiła dodatkowo zabezpieczyć swoje pojazdy. Kilkadziesiąt samochodów terenowych z placówek Podlaskiego Oddziału SG będzie wzmocnionych dodatkowymi osłonami i specjalistycznymi foliami.

Zabezpieczane są samochody, które używane są do patrolowania polsko-białoruskiej granicy. Do sobotniego wpisu na Twitterze i komunikatu Podlaski Oddział SG (POSG) dołączył film, gdzie widać, że pojazdy mają m.in. zabezpieczenia ze specjalnych krat na wszystkich szybach.

"W związku z licznymi atakami, do jakich dochodzi na granicy polsko-białoruskiej, podjęto działania mające na celu zabezpieczenie pojazdów przed ewentualnymi szkodami. Ma to zabezpieczyć pojazdy przed zniszczeniem, ale przede wszystkim ma chronić życie i zdrowie funkcjonariuszy, którzy pełnią służbę w bezpośredniej ochronie granicy"

– poinformowała rzecznik POSG mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jak powiedziała, w ten sposób zostanie zabezpieczonych kilkadziesiąt aut z placówek przy granicy z Białorusią. Przypomniała, że w atakach ze strony migrantów, próbujących nielegalnie przekroczyć granicę z Białorusi do Polski, kilkanaście razy notowane były uszkodzenia pojazdów służbowych SG od rzucanych kamieni czy gałęzi

Modernizowana jest też bariera

Przypomnijmy, że na 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.

SG szuka wykonawcy zapory elektronicznej na rzece Bug wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Zabezpieczenia mają powstać na długości 172 km, planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz 1,8 tys. słupów kamerowych; centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie. Przetarg na inwestycję ma być rozstrzygnięty w połowie listopada, by prace mogły ruszyć jeszcze w tym roku.

Również w tym roku SG chce wyłonić w przetargu wykonawcę bariery elektronicznej na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w województwie podlaskim. Tu prace miałyby ruszyć w 2024 r.

Reklama