10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Macierewicz o ustawie o służbie cywilnej: Współpracownicy komunistów nie powinni decydować o administracji RP

Po 30 latach wyciągamy konsekwencje z lustracji i uznajemy, że współpracownicy komunistycznych służb nie są najwłaściwszymi, żeby decydować o polskiej strukturze administracyjnej - stwierdził wiceszef PiS Antoni Macierewicz, odnosząc się do ustawy o służbie cywilnej. Jego zdaniem, dokument jest "realizacją konsekwencji lustracji".

Antoni Macierewicz
Antoni Macierewicz
fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

19 maja Kancelaria Prezydenta RP poinformował, że Andrzej Duda podpisał zmiany w ustawie o służbie cywilnej. Nowelizacja wprowadza m.in. zakaz zatrudniania w korpusie tej służby i w urzędach państwowych funkcjonariuszy i współpracowników organów bezpieczeństwa PRL.

Antoni Macierewicz zapytany przez o tę kwestię zaznaczył, że część zapisów znowelizowanej ustawy to "realizacja konsekwencji lustracji".

"Lustracja była procesem ujawniania działania kogoś, jako funkcjonariusza komunistycznych służb specjalnych lub współpracownika agenta służb komunistycznych. Dzisiaj, po 30 latach, wyciągamy z tego konsekwencje i uznajemy, że te osoby nie są najwłaściwszymi, żeby decydować o polskiej strukturze administracyjnej"

– powiedział poseł.

Podkreślił również, że niezależnie od stopnia uwikłania we współpracę z organami bezpieczeństwa PRL, byli agenci wciąż mogą być szantażowani. Jak przekazał, w korpusie służby cywilnej znajduje się "ponad 40 tysięcy" współpracowników komunistycznych służb i w związku z rosyjską agresją na Ukrainę i trudną sytuacją geopolityczną takie osoby mogą być wykorzystane np. przez Rosję. "Gdyby tak się zdarzyło, (byłoby to działanie) na szkodę państwa polskiego, na szkodę polskich obywateli. Lepiej, żeby ich przed tym uchronić" - podkreślił polityk. "Dlatego lepiej, żeby nie zajmowali się administracją" - dodał wiceszef PiS.

Ustawa o służbie cywilnej

Sejm przyjął przygotowaną przez rząd na wniosek resortu spraw wewnętrznych i administracji nowelizację ustawy o służbie cywilnej 14 kwietnia 2023 r., a 26 maja odrzucił sprzeciw Senatu do tych zmian. Poza zapisami o zakazie zatrudniania w korpusie służby cywilnej i w urzędach państwowych funkcjonariuszy i współpracowników organów bezpieczeństwa PRL, nowelizacja zawiera szereg rozwiązań reorganizacyjnych.

Jak przekazała kancelaria prezydenta, celem ustawy jest odbiurokratyzowanie i uelastycznienie naboru do służby cywilnej, zmiana w systemach czasu pracy, uelastycznienie zasad tworzenia i funkcjonowania komisji dyscyplinarnych oraz ustanowienie Dnia Służby Cywilnej oraz Odznaki Honorowej za Zasługi dla Służby Cywilnej.

"W ustawie uregulowano także kwestie dotyczące: ułatwienia zatrudnienia w służbie cywilnej obywateli UE i obywateli innych państw, którym przysługuje prawo zatrudnienia w RP, umożliwienia zatrudnienia osób posiadających Kartę Polaka oraz uproszczenia naboru do służby cywilnej"

– wskazała KPRP.

Ustawa, co do zasady wejdzie w życie po 3 miesiącach od jej ogłoszenia, a przepisy zakazujące zatrudniania funkcjonariuszy i współpracowników organów bezpieczeństwa PRL - dzień po ogłoszeniu tekstu ustawy.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#lustracja #Antoni Macierewicz #ustawa o służbie cywilnej