W czwartek, 15 grudnia dostarczono pierwsze elementy wchodzące w skład bezzałogowego systemu poszukiwawczo-uderzeniowego GLADIUS do 18 Pułku Artylerii wchodzącego w skład 18 Dywizji Zmechanizowanej. GLADIUS z powodzeniem mogą być wykorzystywane do precyzyjnego rażenia celów na odległości do 100 km oraz do prowadzenia rozpoznania obrazowego z powietrza z wykorzystaniem rozpoznawczych bezzałogowych statków powietrznych FT-5
Kilka miesięcy temu minister obrony narodowej, wicepremier Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a WB Electronics S.A. (o wartości 2 mld złotych brutto) na dostawę 4 bateryjnych modułów bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych GLADIUS wraz z pakietami szkoleniowym i logistycznym. Pierwsze dostawy elementów wchodzących w skład bateryjnych modułów zostały zrealizowane jeszcze w tym roku.
W tym tygodniu artylerzyści z 18 Pułku Artylerii z Nowej Dęby (wchodzącego w skład 18 Dywizji Zmechanizowanej) odebrali 2 wyrzutnie bezzałogowych statków powietrznych i 2 treningowe bezzałogowe statki powietrzne GLADIUS.
Dostawy kolejnych elementów wchodzących w skład bateryjnych modułów GLADIUS zostaną zrealizowane w II połowie przyszłego roku.
15 grudnia zostały zrealizowane dostawy pierwszych elementów wchodzących w skład bezzałogowego systemu poszukiwawczo-uderzeniowego #GLADIUS na potrzeby 18 Pułku Artylerii @Zelazna_Dywizja.@WBGroup_PL dostarczyła 2 wyrzutnie i 2 treningowe BSP.https://t.co/c303hqgOuy pic.twitter.com/rHkaAGzDFx
— Krzysztof Płatek (@krzysztof_atek) December 15, 2022
Bateryjne moduły bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych GLADIUS przeznaczone będą do precyzyjnego rażenia celów na donośność 100 km oraz prowadzenia rozpoznania obrazowego z powietrza z wykorzystaniem rozpoznawczych bezzałogowych statków powietrznych FT-5, wyposażonych w głowice optoelektroniczne umożliwiające rejestrację obrazu, zarówno w świetle dziennym jak i z wykorzystaniem termowizji.
Rolę efektorów systemu pełnią uderzeniowe bezzałogowe statki powietrzne GLADIUS, zintegrowane z użytkowanym w Siłach Zbrojnych RP systemem kierowania ogniem TOPAZ. W skład bateryjnego modułu wejdą zaś wyrzutnie, wozy dowodzenia, amunicyjne i obsługi technicznej oraz zapas uderzeniowych bezzałogowych statków powietrznych GLADIUS.
Jak informował w mediach społecznościowy rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia (AU) ppłk Krzysztof Płatek wyrzutnie wchodzące w skład modułów bojowych zostaną wykonane w oparciu o pojazdy 4x4, które zostaną wyprodukowane w Hucie Stalowa Wola S.A.