- Kościół przyniósł Polsce Chrystusa - to znaczy klucz do rozumienia tej wielkiej i podstawowej rzeczywistości, jaką jest człowiek. (...)I dlatego Chrystusa nie można wyłączać z dziejów człowieka w jakimkolwiek miejscu ziemi. Nie można też bez Chrystusa zrozumieć dziejów Polski - przede wszystkim jako dziejów ludzi, którzy przeszli i przechodzą przez tę ziemię - mówił wczoraj w homilii wygłoszonej podczas uroczystej mszy św. w Katedrze Wawelskiej metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski. Msza święta była częścią polonijnych uroczystości 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Abp Marek Jędraszewski rozpoczął homilię nawiązaniem do dziejów narody wybranego, jego exodusu, kształtowania się świadomości narodowej i wspólnotowej. Następnie swoje rozważania przeniósł na temat Polski i kształtowania się naszej historii oraz poczucia wspólnoty. Przywołując naukę św. Jana Pawła II wskazał, że taka wspólnota ma cztery wymiary:
"Polska jako szczególna wspólnota dzięki chrześcijaństwu, jako wspólnota dzięki dziejom ludzi zamieszkującym polską ziemię, jako wspólnota kulturowa i wreszcie jako wspólnota narodowa".
Dodał, że głównym fundamentem w rozumieniu człowieka oraz narodu - jest Chrystus.
- Kościół przyniósł Polsce Chrystusa - to znaczy klucz do rozumienia tej wielkiej i podstawowej rzeczywistości, jaką jest człowiek. (...)I dlatego Chrystusa nie można wyłączać z dziejów człowieka w jakimkolwiek miejscu ziemi. Nie można też bez Chrystusa zrozumieć dziejów Polski - przede wszystkim jako dziejów ludzi, którzy przeszli i przechodzą przez tę ziemię. (...) Otóż nie sposób zrozumieć dziejów narodu polskiego, tej wielkiej tysiącletniej wspólnoty, która tak głęboko stanowi o mnie, o każdym z nas, bez Chrystusa
- cytował Ojca Św. arcybiskup Jędraszewski.
Następnie metropolita przypomniał, jakie obowiązki spoczywają na miłujących ojczyznę - pamięć o przodkach i wszystkich, którzy w "imię ojczyzny ponieśli śmierć i nigdy nie zostali uczczeni".
- Trzeba nam z wielką pieczołowitością i zatroskaniem docierać do tych niezliczonych miejsc pochówków naszych braci i sióstr, zwłaszcza na niemieckiej ziemi, by budować cmentarze, by wznosić krzyże, by przywracać tym, którzy tam zostali imiona i nazwiska. To jest nasz obowiązek. Odzyskiwanie prawdziwej wolności na prawdzie. Nieraz zapewne bolesnej i trudnej prawdzie historycznej, ale na prawdzie, bez której nie ma autentycznego wyzwolenia.
Arcybiskup wskazał także na zadania, jakie stoją przez współczesnymi Polakami.
- Trzeba budować Polskę, wspominać naszych praojców i tych, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości 100 lat temu. Trzeba budować Polskę, kierując się zasadami moralnymi zapisanymi w Dekalogu i przykazaniach miłości Boga i bliźniego. I trzeba tu w Polsce i poza nią uczyć się historii Polski i uczyć się także pięknego języka polskiego, bo my właśnie stąd z tej ziemi, z tego języka, z tej historii
- mówił abp Jędraszewski.