Wysokie temperatury i burze z gradem będą występować prawie w całym kraju. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dziś ostrzeżenia meteorologiczne dla piętnastu województw.
IMGW wydało ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami i burzami z gradem dla województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, wielkopolskiego i świętokrzyskiego.
Częściowo ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami i burzami z gradem obowiązują dla pięciu województw. Wysokie temperatury i burze będą występować w północnej części woj. małopolskiego i podkarpackiego, centralnej i północnej części woj. śląskiego, centralnej i wschodniej części woj. wielkopolskiego oraz wschodniej części woj. opolskiego.
Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami obowiązują w sześciu województwach: zachodnio-pomorskim, lubuskim, dolnośląskim oraz północno-zachodniej części woj. wielkopolskiego, a także zachodniej i centralnej części woj. opolskiego i zachodniej części woj. lubelskiego.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia tylko przed burzami z gradem obowiązują w zachodniej i centralnej części woj. warmińsko-mazurskiego oraz w południowej części województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.
Obecnie burze z gradem występują w woj. łódzkim oraz we wschodniej części woj. pomorskiego, w zachodniej części woj. warmińsko-mazurskiego, a także we wschodniej części woj. kujawsko-pomorskiego i woj. wielkopolskiego.
Jak informuje IMGW, ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że przewidywane są niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, powodujące duże straty materialne oraz zagrożenia zdrowia i życia. Zalecana jest duża ostrożność. Należy śledzić komunikaty i pogodę oraz przestrzegać wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze.
Przed niebezpieczeństwami związanymi z pogodą ostrzega też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Jak poinformowało RCB, w sobotę utonęło pięć osób, a w tym sezonie 238 osób.
„Upały i wakacje sprzyjają wypoczynkowi nad wodą, ale nie zwalniają nas z myślenia i zachowywania się zgodnie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa”
- napisano. Należy pływać tylko w wyznaczonych miejscach i stosować się do poleceń ratownika. Nie można wchodzić do wody po alkoholu.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina również, że aby bezpiecznie przetrwać upały, należy ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy. Jak podaje, nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu: przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.
RCB przypomina też, jak być bezpiecznym w czasie burzy. Jak informuje, nie powinno się wychodzić z domu bez konieczności. Należy również unikać otwartych przestrzeni, nie stawać przed jedynym w okolicy drzewem czy masztem oraz unikać dotykania metalowych przedmiotów. Osoby prowadzące samochód powinny zjechać na parking z dala od drzew. W górach należy jak najszybciej zejść ze szczytu. Osoby pływające powinny natychmiast wyjść z wody i oddalić się od brzegu.
⛈️Burze z gradem na terenie prawie całej Polski.
— RCB (@RCB_RP) 30 lipca 2018
❗️#IMGW ogłosiło #ostrzeżenia 1.stopnia w 11 województwach ❗️
????Pamiętajcie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas burzy. ???? pic.twitter.com/YxkhxgtVO3