Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim skierował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu pytanie prejudycjalne. Przedmiotem zainteresowania sędziów jest kwestia, czy wprowadzenie zmian przepisów w sprawie postępowań dyscyplinarnych sędziów można uznać za naruszenie prawa europejskiego.
Prezes Sądu Okręgowego w Gorzowie Wlkp. Jarosław Dudzicz poinformował, że pytanie postawiono w toczącej się przed tutejszym sądem sprawie karnej wobec obywatela Polski oskarżonego o dokonanie nabycia i przewozu z Niemiec do Polski znacznej ilości środków odurzających. W związku z tym, że oskarżony przebywa obecnie w Niemczech oraz w związku z wystosowaniem przez sąd pytania prejudycjalnego postępowanie w tej sprawie jest zawieszone.
Sędzia podkreślił, że wystosowanie takiego pytania jest prawem sądu orzekającego w sprawie. W związku z powyższym ani w treść pytania, ani w jego zakres nikt nie może ingerować.
Jako prezes powstrzymuję się od wszelkiej oceny dotyczącej postanowienia o skierowaniu tego pytania prejudycjalnego – powiedział sędzia Dudzicz.
Pytanie zostało skierowane do Trybunału Sprawiedliwości UE kilka dni temu wraz z wnioskiem o jego rozpatrzenie w trybie przyspieszonym.
Treść pytania skierowanego do TSUE dotyczy tego, czy według przepisów unijnych "naruszona zostaje zasada państwa prawnego oraz standard niezawisłości wymagany dla zapewnienia skutecznej ochrony sądowej w sprawach unijnych, gdy krajowy ustawodawca wprowadza przepisy postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów, niespełniające wymogów rzetelności i niezapewniające gwarancji niezależności organu dyscyplinarnego i niezawisłości jego członków".
Zgodnie z pytaniem niespełnienie tych wymogów ma może następować ze względu na "nadmierny wpływ władzy wykonawczej na inicjowanie i prowadzenie postępowań dyscyplinarnych oraz obsadę stanowisk w sądzie dyscyplinarnym, zwłaszcza w ostatniej instancji a także poprzez niejasne określenie, za jakie przewinienia sędzia może ponosić odpowiedzialność dyscyplinarną".
To kolejne pytanie prejudycjalne odnoszące się do ostatnich zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości skierowane do TSUE przez polski sąd.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Eurokraci będą zdziwieni! Ziobro przypomniał co zrobił Trybunał w... Niemczech