Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Aż tak się boją postępowań dyscyplinarnych? Kolejny sąd kieruje pytania prejudycjalne do TSUE

Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim skierował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu pytanie prejudycjalne. Przedmiotem zainteresowania sędziów jest kwestia, czy wprowadzenie zmian przepisów w sprawie postępowań dyscyplinarnych sędziów można uznać za naruszenie prawa europejskiego.

Filip Błażejowski/Gazeta Polska

Prezes Sądu Okręgowego w Gorzowie Wlkp. Jarosław Dudzicz poinformował, że pytanie postawiono w toczącej się przed tutejszym sądem sprawie karnej wobec obywatela Polski oskarżonego o dokonanie nabycia i przewozu z Niemiec do Polski znacznej ilości środków odurzających. W związku z tym, że oskarżony przebywa obecnie w Niemczech oraz w związku z wystosowaniem przez sąd pytania prejudycjalnego postępowanie w tej sprawie jest zawieszone.

Sędzia podkreślił, że wystosowanie takiego pytania jest prawem sądu orzekającego w sprawie. W związku z powyższym ani w treść pytania, ani w jego zakres nikt nie może ingerować.

Jako prezes powstrzymuję się od wszelkiej oceny dotyczącej postanowienia o skierowaniu tego pytania prejudycjalnego – powiedział sędzia Dudzicz.

Pytanie zostało skierowane do Trybunału Sprawiedliwości UE kilka dni temu wraz z wnioskiem o jego rozpatrzenie w trybie przyspieszonym.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Eurokraci rzucili koło ratunkowe nadzwyczajnej kaście! Skarżą Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE

Treść pytania skierowanego do TSUE dotyczy tego, czy według przepisów unijnych "naruszona zostaje zasada państwa prawnego oraz standard niezawisłości wymagany dla zapewnienia skutecznej ochrony sądowej w sprawach unijnych, gdy krajowy ustawodawca wprowadza przepisy postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów, niespełniające wymogów rzetelności i niezapewniające gwarancji niezależności organu dyscyplinarnego i niezawisłości jego członków".

Zgodnie z pytaniem niespełnienie tych wymogów ma może następować ze względu na "nadmierny wpływ władzy wykonawczej na inicjowanie i prowadzenie postępowań dyscyplinarnych oraz obsadę stanowisk w sądzie dyscyplinarnym, zwłaszcza w ostatniej instancji a także poprzez niejasne określenie, za jakie przewinienia sędzia może ponosić odpowiedzialność dyscyplinarną".

To kolejne pytanie prejudycjalne odnoszące się do ostatnich zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości skierowane do TSUE przez polski sąd.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Eurokraci będą zdziwieni! Ziobro przypomniał co zrobił Trybunał w... Niemczech

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#TSUE #pytania prejudycjalne #Gorzów Wielkopolski #sąd okręgowy #reforma sądownictwa

redakcja