Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Anarchia, czy prawo - którą ścieżkę wybiorą młodzi prawnicy? Głos naukowców w "Szkiełko i Oko"

Istotny podział w środowisku prawniczym, jaki obserwuję - nie będąc prawnikiem - to podział pokoleniowy pomiędzy prawnikami, którzy już uzyskali swoją pozycję zawodową, a młodymi adeptami - ocenił dziś w nowym programie red. Doroty Kani "Szkiełko i Oko" w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Waśko, doradca prezydenta Andrzeja Dudy. Prof. Aleksander Nalaskowski wskazał z kolei, że "wzór sędziów buntujących się jest kontrskuteczny".

zdjęcie ilustracyjne/ Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

Adepci prawa za chwilę założą togi. Czy będą korzystać z tej anarchii, do której przyuczają ich koledzy maszerujący w Marszu Tysiąca Tóg? Czy może skorzystają z domeny „prawo jest prawem”?

- rozpoczęła red. Kania.

Prof. Andrzej Waśko wyraził wątpliwość, że model anarchii będzie naśladowany przez osoby obecnie studiujące prawo. „Środowisko prawnicze z całą pewnością nie jest wewnętrznie spójne i jednolite. Bardzo radykalni przeciwnicy obecnej reformy sądownictwa nie reprezentują wszystkich polskich prawników. To zupełnie oczywiste” - tłumaczył doradca prezydenta Andrzeja Dudy.

Istotny podział w środowisku prawniczym, jaki obserwuję - nie będąc prawnikiem - to podział pokoleniowy pomiędzy prawnikami, którzy już uzyskali swoją pozycję zawodową, a młodymi adeptami

- ocenił prof. Waśko.

„Obserwujemy obecnie walkę o przywileje?” - dopytywała red. Kania.

 To walka z młodymi prawnikami, którzy czekają w kolejce do zawodu. Ci wiedzą, że ich przyszłość zawodowa nie jest pewna. Z tego powodu są naturalnym zapleczem wszelkich zmian, otwierających zawody prawnicze

- odparł prof. Waśko.

Obecny w toruńskim studio Polskiego Radia prof. Aleksander Nalaskowski podkreślił, że „upowszechniany obecnie wzór sędziów buntujących się, łamiących swoją apolityczność i bezstronność jest kontrskuteczny”.

Jestem przekonany, że większość adeptów prawa, którzy sposobią się do wykonywania tego zawodu, wzór ten oceni jako coś, czego nie należy naśladować

- dodał prof. Nalaskowski.

Akademik wyraził przekonanie, że "rozwarstwienie pomiędzy adeptami prawa a funkcjonującymi już systemie prawnym, będzie się powiększało". „Nie sądzę, by to uległo zatarciu” - podsumował.

 



Źródło: Polskie Radio 24, niezalezna.pl

#Szkiełko i Oko #Dorota Kania #prof. Aleksander Nalaskowski #prof. Andrzej Waśko

redakcja