Politechnika Rzeszowska, Politechnika Świętokrzyska, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II oraz Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu – to uczelnie, które dołączyły do grona ośrodków naukowych współpracujących z Polską Grupą Zbrojeniową S.A. na rzecz krajowego przemysłu obronnego.
Dzisiaj w siedzibie Huty Stalowa Wola S.A. została podpisana umowa o współpracy pomiędzy uczelniami a Polską Grupą Zbrojeniową S.A. W spotkaniu uczestniczył sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki.
Przedmiot podpisanych umów obejmuje przede wszystkim wspólne prowadzenie prac rozwojowych z zakresu technologii militarnych. Prace te będą związane zwłaszcza z konstrukcjami i technologiami wykorzystywanymi w innowacyjnych produktach przeznaczonych dla Sił Zbrojnych RP. Uczelnie wyższe jeszcze aktywniej zaangażują się w proces kształcenia specjalistycznych kadr dla polskiego przemysłu obronnego.
Te kontrakty, które płyną teraz do firm z PGZ, pozwolą, żeby polski przemysł stanął na nogi, żeby te ostatnie fragmenty polskiego przemysłu zachowane w polskich rękach, dawały impuls polskiej gospodarce. Aby tak się stało, potrzebna jest współpraca z uniwersytetami i politechnikami - mówił podczas spotkania wiceminister Bartosz Kownacki.
Sekretarz stanu podkreślił, że w zakładach PGZ brakuje młodych inżynierów oraz wykształconych pracowników i tutaj jest największe pole do współpracy między przemysłem zbrojeniowym i uczelniami.
Chciałbym, aby w ramach tego porozumienia zostały opracowane rozwiązania i były one racjonalne, przyniosły korzyści polskiej armii i były wykorzystywane na całym świecie - mówił wiceminister.
My, kreując miejsca pracy, pomożemy młodym ludziom, a oni swoją wiedzą, energią i zapałem pomogą w rozwoju naszej spółki. Dlatego tak ważna jest dzisiejsza uroczystość - podkreślał prezes Huty Stalowa Wola Bernard Cichocki.
Źródło: MON
#uczelnie #Stalowa Wola #współpraca #MON #PGZ
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
iggys