10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

​KE dąży do ukarania Polski za puszczę

Komisja Europejska ma ogłosić jutro przejście do drugiego etapu prowadzonej od ubiegłego roku procedury przeciwko Polsce w związku ze zwiększoną wycinką w Puszczy Białowieskiej.

MEDIA WNET  CC BY-SA 2.0
MEDIA WNET CC BY-SA 2.0
Komisja Europejska ma ogłosić jutro przejście do drugiego etapu prowadzonej od ubiegłego roku procedury przeciwko Polsce w związku ze zwiększoną wycinką w Puszczy Białowieskiej.

Ministerstwo środowiska podkreśla, że działa zgodnie z prawem - polskim i europejskim - które zobowiązuje nasz kraj do ochrony gatunków i siedlisk cennych dla UE.

Postępowanie przeciw naszemu krajowi w związku z decyzją ministerstwa środowiska o zwiększeniu wycinki zostało wszczęte w czerwcu ubiegłego roku. Od tego czasu trwała wymiana korespondencji między resortem, a Komisją Europejską w tej sprawie.

Z relacji rozmówców PAP wynika, że rząd nie przekonał do swoich racji urzędników w Brukseli. W związku z taką oceną w środę sprawa trafi na posiedzenie kolegium komisarzy, którzy będą ją omawiać na cotygodniowym posiedzeniu. We wtorek - jak informowało Polskie Radio - temat ten trafił na posiedzenie szefów gabinetów komisarzy. Decyzja ws. przejścia do drugiego etapu procedury, czyli wydanie uzasadnionej opinii, ma zostać ogłoszona w czwartek.

Komisja jest w tej sprawie zdeterminowana, bo ma dać naszemu rządowi na odpowiedź lub skorygowanie sytuacji zaledwie miesiąc, a nie jak to zwykle bywa, dwa. Jeśli odpowiedź będzie niezadowalająca, sprawa trafi do Trybunału Sprawiedliwości, który może ukarać nasz kraj karą finansową.

Rzecznik resortu środowiska Paweł Mucha podkreślił we wtorek, że ministerstwo w Puszczy Białowieskiej „nie robi nic innego, tylko realizuje prawo europejskie“. - Chodzi o dyrektywy - ptasią i siedliskową, które zobowiązują nas do dbania o gatunki i siedliska występujące w Puszczy - dodał.

Mucha powiedział, że zgodnie z postulatami organizacji ekologicznych, na jednej trzeciej powierzchni Puszczy Białowieskiej nie wykonuje się żadnych cieć sanitarnych, czy nowych nasadzeń drzew.

- Na pozostałej części działamy zgodnie z prawem i doświadczeniem polskich leśników

- zaznaczył.

Przedstawiciel resortu przypomniał, że po raz pierwszy w historii Puszczy przeprowadzono jej inwentaryzację.

- Dzięki temu będziemy wiedzieli, który ze sposobów ochronny czynny - który uważamy za dobry - czy bierny jest skuteczny. Puszcza Białowieska jest dziedzictwem kulturowo-przyrodniczym lokalnej społeczności. To dzięki odpowiedniemu sposobowi jej użytkowania, korzystania z jej zasobów, udawało się ją zachować przez lata w dobrym stanie

- mówił.
 

 



Źródło: PAP

#Komisja Europejska #puszcza

krs