Wydział prawa Uniwersytetu Łódzkiego zwolnił naukowca, który zgłosił się do objęcia kierowania zakładem. Szykanowana przed usunięciem prawnik kojarzyła się władzom wydziału z PiS-em i wykryła złamanie prawa przez władze wydziału
Specjalistka z dziedziny administracji samorządowej Uniwersytetu Łódzkiego dr hab. Katarzyna Wlaźlak w listopadzie została zwolniona z uczelni. Sprawa trafiła do sądu pracy, zwolniona mówi wprost o tym, że była szykanowana i dyskryminowana. Rzeczywistą przyczyną jej usunięcia z pracy, jak podnosi jej pełnomocnik prawny, była chęć pozbycia się jej przez dwóch emerytowanych pracowników i Dziekana Wydziału. Stała się ona niewygodna, po tym jak w czerwcu po uzyskaniu habilitacji zgłosiła swoją kandydaturę na kierownika Zakładu Prawa Samorządu Terytorialnego na UŁ. Była murowanym kandydatem.
Jako jedyna spełniała kryteria prawne wymagane dla pełnienia tej funkcji. Kierownik katedry i dziekan odmówiły jej awansu, stwierdzając, że przez kolejną dekadę jest ktoś inny na to miejsce.
Od lat zakładem kierowała prof. Barbara Jaworska-Dębska. Tyle, że urodzona w 1949 r. profesor od 2011 r. przeszła na wcześniejszą emeryturę. Gdy Wlaźlak wskazała, że zatrudnienie na kierowniczym stanowisku pracownika emerytowanego, a więc pracującego na niepełnym etacie, łamie przepisy ustawy o szkolnictwie wyższym i statut uczelni, kierownik katedry Małgorzata Stahl i dziekan Agnieszka Liszewska zaczęły ją szykanować. Odebrano jej ustalone z nią zajęcia i narzucono takie, które blokowały jej drogę ku profesurze. Gdy Wlaźlak poskarżyła się na to, dziekan wszczęła procedurę mającą ukarać Wlaźlak dyscyplinarnie za odmowę prowadzenia zajęć.
Gdy na radzie wydziału dr hab. wskazała, że jest dyskryminowana przez kierownik katedry prof. Małgorzata Stahl – w PRL członka PZPR, zarejestrowanej jako tajna współpracownik SB, do postępowania dyscyplinarnego dodano wątek naruszenia dóbr osobistych. Nie czekając na wynik postępowania o odmowę prowadzenia zajęć posłużono się tym argumentem w listopadzie zwalniając Wlaźlak, która nigdy nie usłyszała zarzutów dyscyplinarnych.
W przypadkach innych profesorów wchodzących w wiek emerytalny uczelnia zgodnie z prawem uznawała, że nie mogą oni pełnić funkcji kierowniczych. Poza dwoma wyjątkami. Właśnie Jaworskiej Dębskiej i jej męża prof. Ryszarda Dębskiego. On też mimo przejścia na emeryturę kieruje katedrą, w której pracuje dziekan Liszewska. Ta sama, która w styczniu ub. roku napominała w uchwale wydziału Prezydenta RP Andrzej Dudę i PiS, by władze nie łamały przepisów konstytucji w sporze wokół Trybunału Konstytucyjnego.
3 kwietnia przed Sądem Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia dojdzie do rozprawy w procesie o uchylenie bezprawnej decyzji o zwolnieniu z pracy dr hab. Katarzyny Wlaźlak.
Źródło: niezalezna.pl,Gazeta Polska Codziennie
#Katarzyna Wlaźlak #SB #TW #Barbara Jaworska-Dębska #wydział prawa #prawo #sąd #Uniwersytet Łódzki
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Maciej Marosz