Warszawska prokuratura kwestionuje decyzję prezydent Warszawy dotyczącą reprywatyzacji. Według prokuratury, decyzję z 2013 r. wydano z "rażącym naruszeniem prawa". Prokuratura wniosła właśnie sprzeciw do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.
Sprawa dotyczy dwóch działek o powierzchni 629 i 112 m kw, przy ul. Odolańskiej. - podała w piątek Prokuratura Krajowa.
W decyzji z 27 września 2013 r. prezydent m. st. Warszawy ustanowił na 99 lat prawo użytkowania wieczystego tych działek na rzecz następców prawych dawnego właściciela. W ocenie prokuratury, decyzję tę wydano z "
rażącym naruszeniem prawa" i
w całości powinna ona zostać uznana za nieważną.
Zdaniem prokuratury, prezydent m.st. Warszawy nie wyjaśnił, czy działka była wtedy posiadaniu następcy prawnego właściciela, gdyż znaczna część materiału dowodowego wskazuje, że "
znaczna część lub całość dawnej nieruchomości hipotecznej nr 13117 była w posiadaniu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego".
"
Kwestia ta została w ogóle pominięta przez prezydenta m.st. Warszawy.Prokuratura oceniła, że obowiązkiem prezydenta było "wyjaśnienie, w jakiej części dawna nieruchomość była w posiadaniu organów bezpieczeństwa, a w jakiej części - jeżeli w ogóle - była w posiadaniu następców prawnych byłego właściciela w dacie złożenia wniosku dekretowego" - dodano we wniosku.
Prezydent m.st. Warszawy nie podjął żadnych czynności zmierzających do ustalenia zakresu posiadania gruntu, będącego przedmiotem decyzji osoby składającej wniosek dekretowy, całkowicie pominął tę przesłankę w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji. Wobec czego nie można twierdzić, że kwestia posiadania została w jakikolwiek sposób udowodniona. Stan faktyczny, będący podstawą wydania decyzji, nie został ustalony w sposób właściwy
- głosi konkluzja sprzeciwu prokuratury.
W czwartek Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy przewidującej
powołanie komisji weryfikacyjnej ds. warszawskiej reprywatyzacji. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzeja Dudy.
CZYTAJ WIĘCEJ: Komisja zajmie się reprywatyzacyjnymi przekrętami. Ustawa przyjęta
Prokurator, który złożył sprzeciw, wchodzi w skład specjalnego zespołu prokuratorów podejmujących działania cywilnoprawne i administracyjnoprawne w związku z reprywatyzacją w Warszawie. Wszystkie działania koordynowane są w Prokuraturze Krajowej.
Źródło: PAP,niezalezna.pl
#Hanna Gronkiewicz-Walz
#reprywatyzacja
Marek Nowicki