Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Co po likwidacji NFZ? Minister Zdrowia ujawnia szczegóły reformy służby zdrowia

„To nie jest zmiana tabliczek, NFZ bardzo się zmieni” - tak minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiada reformę służby zdrowia zakładającą ubezpieczenie każdego pacjenta od 2018 roku.

Marcin Pegaz/Gazeta Polska
Marcin Pegaz/Gazeta Polska
„To nie jest zmiana tabliczek, NFZ bardzo się zmieni” - tak minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiada reformę służby zdrowia zakładającą ubezpieczenie każdego pacjenta od 2018 roku. Jak już informowaliśmy na łamach portalu niezalezna.pl, obecnie w MZ toczą się prace nad reformą systemu ochrony zdrowia. Wśród zmian zaplanowanych przez rząd jest likwidacja NFZ od 1 stycznia 2018 r. Tym samym uprawnienia do leczenia w publicznej służbie zdrowia będą mieli wszyscy obywatele.  O szczegółach reformy minister zdrowia mówił na antenie Telewizji Republika.

Reformę rozpoczęła tzw. ustawa o dekomercjalizacji szpitali, która ma gwarantować zachowanie ich publicznego charakteru. Resort przygotował też projekt ustawy o sieci szpitali, w ramach której placówki będą miały gwarantowane finansowanie ze środków publicznych. Umowy ze szpitalami zakwalifikowanymi do sieci mają zostać zawarte do 1 lipca br. MZ chce też zwiększyć rolę podstawowej opieki zdrowotnej.

Po zapowiedzi zmian w służbie zdrowia pojawiają się dwa kluczowe pytania: „Co powstanie zamiast NFZ?” oraz „Czy od 2018r. zniknie pojęcie ubezpieczenia?”.

- Od 2018 każdy pacjent będzie ubezpieczony [...] Tutaj nie chodzi o samą instytucję, jaką jest NFZ, tylko o rozwiązanie, które nazywa się powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Około 7 procent obywateli polskich nie posiada ubezpieczenia zdrowotnego, np. duża armia osób zatrudnionych na umowach śmieciowych lub umowach o dzieło. Te osoby nie są uprawnione do korzystania z publicznego sytemu służby zdrowia, co jest przecież niezgodne z konstytucją, która mówi, ze wszystkim obywatelom należy zapewnić dostęp do opieki zdrowotnej. To z reguły są osoby niezamożne, które bojąc się ponoszenia ewentualnych kosztów opiek zdrowotnej, do lekarza nie chodzą. Doprowadzają przez to do ciężkich powikłań, trafiają do szpitala na bardzo drogie leczenie i bardzo często i tak musimy za to zapłacić z własnej kasy – mówił na antenie „Telewizji Republika minister zdrowia.

 Co zatem czeka Narodowy Fundusz Zdrowia? Minister Konstanty Radziwiłł zapowiada, że reforma nie ograniczy się jedynie do zmiany tabliczek na budynkach.

 - To nie jest zmiana tabliczek. NFZ bardzo się zmieni. Odchodzimy od tego, co nazywane jest od 99. roku ubezpieczeniem zdrowotnym na rzecz zabezpieczenia opieki zdrowotnej dla wszystkich, którzy tego potrzebują. Duża część Europy pokryta jest zasadami tego typu. Powoli staje się to wzorcem cywilizacyjnym. Kraje, które nie mają takiego dostępu do opieki medycznej uznawane są za kraje opóźnione, dlatego my tez musimy to zmienić. Od 1 stycznia 2018 roku każda osoba będzie mogła skorzystać z usług medycznych - mówił minister Konstanty Radziwiłł. 

 



Źródło: niezalezna.pl,PAP,Telewizja Republika

#ubezpieczenie zdrowotne #pacjenci #szpital #zdorwie #Konstanty Radziwiłł #Ministerstwo Zdrowia #NFZ

rz