GaPol: TRUMP wypowiada wojnę cenzurze » CZYTAJ TERAZ »

Łazienki Królewskie. Polityka otwartych drzwi dla Rosjan

Mimo że polski rząd na arenie międzynarodowej zabiega o utrzymanie sankcji nałożonych na Rosję, Muzeum Łazienki Królewskie (MŁK) rozwija współpracę z rosyjskimi instytucjami kulturalnymi.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska
Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska
Mimo że polski rząd na arenie międzynarodowej zabiega o utrzymanie sankcji nałożonych na Rosję, Muzeum Łazienki Królewskie (MŁK) rozwija współpracę z rosyjskimi instytucjami kulturalnymi. Wśród ich partnerów znajdują się muzeum na Kremlu i Ermitaż w Petersburgu. – To dziwna sytuacja. Tym bardziej że znamy opinię rządu i UE w sprawie sankcji wobec Rosji – mówi nam Anna Sobecka, wiceprzewodnicząca sejmowej komisji kultury i środków przekazu.

Jeszcze w 2013 r. wydawało się, że rok 2014 będzie Rokiem Rosji w Polsce. Inicjatywa jednak upadła wraz z atakiem państwa Władimira Putina na Ukrainę i aneksją Krymu przez Rosjan. Jak się okazuje, nie oznacza to, że wszystkie instytucje kultury zerwały współpracę z Rosjanami. Muzeum Łazienki Królewskie kierowane przez dyrektora Tadeusza Zielniewicza zachowało się dokładnie przeciwnie i współpracę z instytucjami państwa Putina wręcz rozwinęło. „W 2015 r. otwarta została w Ermitażu wspólna wystawa »Katarzyna II i Stanisław August. Dwoje oświeconych władców w Europie Wschodniej«. Muzea kontynuują współpracę przy przygotowaniu katalogu obrazów Stanisława Augusta oraz wystawie z okazji 350. rocznicy śmierci Rembrandta” – poinformowało nas Muzeum Łazienki Królewskie. Przypomnijmy, że „oświecona” Katarzyna II walnie przyczyniła się do pozbawienia Polski niepodległości i wymazania nas z map Europy na 123 lata.


„Od 2015 r. Muzeum jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Europejskich Rezydencji Królewskich ARRE, do którego należą 24 instytucje, w tym: Pałac w Peterhofie i Muzeum na Kremlu w Moskwie”

– chwali się MŁK. Oczywiście kierunek wschodni nie jest jedynym rozwijanym przez muzeum. Instytucja podejmuje wiele inicjatyw zgodnie z celami strategicznymi wpracowanymi przez Tadeusza Zielniewicza, który zawarł je w haśle „Od marki lokalnej do marki europejskiej”. Władze MŁK przekonują, że to jedyna słuszna droga. „Łazienki Królewskie jako ważna część dziedzictwa narodowego i partner światowych muzeów staje się dla każdego turysty miejscem, które trzeba koniecznie odwiedzić” – czytamy w odpowiedzi na nasze pytania.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie".

 



Źródło: Gazeta Polska Codziennie

#Rosja #Łazienki Królewskie

Jacek Liziniewicz