Rzecznik MSZ, w informacji IAR zamieszczonej na stronie ministerstwa, oceniła, że polska kandydatura „spotyka się z dużym zainteresowaniem państw, które doceniają dotychczasową aktywność Polski na forum ONZ”.
W skład Rady wchodzi pięciu permanentnych członków: USA, Rosja, Chiny, Francja i Wielka Brytania oraz dziesięciu niestałych. Niestałych członków RB ONZ wybiera się zgodnie z tzw. kluczem regionalnym. Według niego zawsze pięć miejsc przypada państwom z Afryki oraz Azji, dwa – z Ameryki Łacińskiej, jedno – z Europy Wschodniej oraz dwa miejsca – z Europy Zachodniej. Ostatni raz Polska, jako reprezentant grupy państw Europy Wschodniej, zasiadała w Radzie Bezpieczeństwa 20 lat temu.
Joanna Wajda nie ujawniła, które państwa poparły polską kandydaturę, ale zapewniła, że ich liczba rośnie.
– oceniła.Liczymy, że rezygnacja Bułgarii z wyborów do Rady Bezpieczeństwa również spowoduje dalszy przyrost tych poparć dla naszej kandydatury
Reklama
Jak zaznaczyła rzecznik MSZ, „w tej chwili Polska jest jedynym kandydatem w swojej grupie regionalnej państw Europy Wschodniej”. Jednocześnie przyznała, że inne kraje mogą zgłosić swoją kandydaturę – mają na to czas do wyborów, które odbędą się w czerwcu 2017 roku.
– wyjaśniła Wajda.Nawet jeśli Polska pozostanie jedynym kandydatem (...) to w dalszym ciągu musimy uzyskać poparcie zdecydowanej większości państw członkowskich ONZ, musimy zdobyć 2/3 głosów spośród 193 państw w Zgromadzeniu Ogólnym